Üç krallığın başkenti Katmandu

  1 Comment

  Katmandu

  Katmandu, Dünyanın çatısı olan Nepal’in başkenti ve en büyük şehridir. Bağımsız bir şehirken 14.yüzyılda Bhaktabur krallığına bağlanıyor. 15.yüzyılda üç şehir, Bhaktabur, Patan ve Katmandu krallıkları olarak, üç ayrı krallığa ayrılıyorlar. Krallıklar  arasındaki savaşlar yüzyıllarca devam ediyor. 17.yüzyılda Prithivi Narayan Şah, tüm ülkeyi birleştiriyor ve Katmandu’yu da başkent yapıyor. Böylece Katmandu, şimdiki Katmandu Vadisi dediğimiz tüm vadiyi içine alan bölgenin başkenti oluyor.

  Katmandu, ülkenin ekonomi merkezi ve turizme ilk ana giriş kapısı. 1960’larda batıdan gelen turistlerin ilgi noktası olmaya başladı. Özellikle Thamel bölgesindeki Freak Street, hippilerin burayı benimsemesi ile onlarla anılmaya başladı. Cadde eski canlılığını kaybetse de, Thamel halen en popüler ve en turistik nokta.

  Thamel’de neler mi var?

   Bütün hediyelik eşya satan dükkanlar, trekking yapacaklar için outdoor kıyafet ve diğer ihtiyaçların olduğu mağazalar, Pashmina, sari, yak yününden şallar, el işleri, şapkalar, bronz heykeller, çaylar, nepal işi kıyafetler satan dükkanlarla dolu rengarenk bir yer.

   

  Her bütçeye göre en fazla otel, hostel, guesthouse burada. Çünkü gezilecek ve görülecek çoğu yere yürüme mesafesinde bulunuyorsunuz. Gece yaşantısı, barlar, restoranların çoğu burada.

  Nepal’de trafik soldan işliyor. Thamel sokaklarında dolaşırken, motosikletler, bisikletli rikşalar da bu sokaklar da olduğundan, yürürken ilk zamanlarda çok dikkat ediyorsunuz, ama sonra onların tarzına alışınca tedirginlik gidiyor.

  Katmandu caddelerinde de o karmaşa ve kaosun içinde bir düzen var. Yaya geçidi olan yerden de, olmayan yerden de rahatlıkla karşıya geçiyorsunuz. Ama trafik soldan olduğu için önce sağa bakmanız gerekiyor.

  Katmandu’da Thamel’e  çok yakın 3dk mesafede bir yer var, Garden of Dreams ( Düşler Bahçesi )

  Garden of Dreams ( Düşler Bahçesi )

  Orijinal adı ‘The Garden of Six Seasons’ (after Nepal’s six seasons). Marshal Kaiser Sumsher Rana  tarafından 1920’de inşa edilmiş, Kaiser’in özel bahçesiymiş, Altı Mevsim Bahçesi olarak biliniyor. Bahçenin içindeki altı pavyonun her biri, Nepal’in altı mevsiminden birine adanmıştır : Basanta (ilkbahar), Grishma (erken yaz), Barkha (yaz muson mevsimi), Sharad (erken sonbahar), Hemanta (geç sonbahar) ve Shishir (kış ). Bugün orijinal bahçenin yarısı var.

  Avusturya Hükümeti’nin desteğiyle 2000 ve 2007 yılları arasında restorasyonlarla bugünkü halini almış. 2015 depreminde de çok hasar almamış. Eski halini gösteren fotoğrafların ve bazı kitapların da olduğu bölümde ilk halini görebilirsiniz.

  Katmandu’nun ve Thamel’in o karmaşası içinde nefes alınacak küçük bir vaha. . Süslü neo-klasik pavyonlar, bakımlı bahçeler, geniş çimler, oturma yerleri, hatta minderlerin olduğu yatarak ve güneşlenerek  sessizliği dinleyeceğiniz çimlerle kaplı alan. Giriş ücreti 200Rs.

  Öyle ismini duyunca uzun uzun gezececeğiniz bir yer beklemeyin, bahçe işte. 10dk içinde turlayıp, çimlere kendinizi bırakabilirsiniz. Bahçede birşeyler yiyip içebileceğiniz güzel bir de cafe bulunuyor. Dinlenmek, kitap okumak, kalabalıktan kaçmak, yani sessizlik için gelinebilir. Gerçi biz en son kalkarken, kuşlar ağaçlardan öyle bir havalandı ki güle , gidin artık akşam oldu der gibiydiler.

   

   

  One Response to “Üç krallığın başkenti Katmandu”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: