Sri Lanka’nın başkenti Colombo

  4 Comments

  Başkent Colombo

  Sri Lanka’nın başkenti Colombo, adanın batısında ve Hint Okyanusu kıyısında yer alır. Sri Lanka’ya gelenlerin genelde ülkeye ilk giriş yaptıkları şehir, aynı zamanda ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Uçağınızın ineceği yer, şehrin kuzeyinde 35km uzaklıktaki Colombo Bandaranaike Havaalanı olacaktır. Bizim de Sri Lanka rotamızda ilk durağımız Colombo oldu. 

  Şehre ulaşım

  Havaalanı şehre uzak olduğundan, şehre ulaşmanız zaman alıyor. Çıkışta otobüs,taksi veya tuktuk ile gidebilirsiniz. Ama trafik genelde çok yoğun olduğundan süre uzayacaktır. Taksi için prepaid taksileri tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 2500 – 2700LKR civarı tutuyor, bir de otobandan çabuk gideyim, normal trafiğe girmeyeyim derseniz, 250LKR extra geçiş ücreti ödeniyor. 

  Ama dönüşte, Colombo’da değil, havaalanına daha yakın olan Negombo’da konakladık ve 15 dakikada rahat ve telaşsız bir şekilde havaalanına gittik.

  Colombo’da gezilecek yerler

  Sri Lanka rotamızda ilk durağımız Colombo’da fazla zamanımız olmadı, ancak 1 gün ayırabildik, dönüşte gezeriz diye düşündük. Ama dönüşte havaalanına ulaşımın daha kolay olması için konaklama tercihimizi Negombo’dan yana kullandık. 

  Colombo, büyük ve kalabalık şehir olmanın dezavantajı nedeniyle genelde kısa süreli kalışlarla geçiştiriliyor. Her ne kadar kısa kalınsa da çarşı, pazar gezmek, farklı insan manzaralarını gözlemlemek için farklı bir atmosferi de var. Etrafı seyyar satıcılar tarafından sarılmış pazar yerinde bir budist tapınağı, latince yazmadığından adını öğrenemedim.

  Lotus Tower

  Şehri tepeden görmek için çıkmaya çok heveslendiğimiz, lotus çiçeği şeklindeki Lotus Tower ve civarında maalesef yapım çalışmaları devam ediyordu. Kule 350 metre yüksekliğindeymiş ve tamamen bittiğinde, Güney Asya’da kendini destekleyen en yüksek yapı olacakmış.

  Şehrin içinde olan Beria Gölü manzarasını seyretmek de güzeldi. Siz de isterseniz tuktuklarla şehir turu yapabilir, yürüyerek şehri keşfedebilir ya da göl kenarında oturup Sri Lanka lezzetlerinin tatlarına bakabilirsiniz.

  Gangaramaya Tapınağı

  Colombo’daki en etkileyici Budist tapınağı olan Gangaramaya Tapınağı, aslında sadece budist ibadet yeri de değil, bir öğreti merkezi görevini de üstlenmiş bulunuyor. Tapınağa girerken ayakkabılar çıkarılıyor, kolsuz kıyafetle ve şortla girilmiyor.

   

  Tapınakta çok değişik buda heykellerinin yanısıra, koruyucu heykeller, değişik figürlerin heykelleri de bulunuyor. Hatta antika arabalar bile var.

  Biz akşam ayin başlama saatine denk geldik ve ilk önce davullarla budaların etrafında dönüldü, sonra isteyenler sıraya girdi ve rahip tarafından kutsanarak bileklerine ipler bağlandı. İbadetlerini yapan budistler de toplu olarak ve yüksek sesle söylenenleri tekrar ederek seramoniye katıldılar. 

  Gangaramaya’da seramoniyi de izledikten sonra çıktık. Tapınak çok güzel ışıklandırıldığı için ışıl ışıldı, bütün buda heykelleri parıldıyordu, çok güzel bir görsel oluşturulmuş vaziyetteydi.Colombo’da gece çoğu yer ışıklandırmadan dolayı rengarenk olmuş durumdaydı, göl görüntüleri de çok güzeldi.

  Az zamanda şehri turlayarak keyifli bir zaman geçirdik. Siz de Colombo’nun havasını biraz koklayın derim, zamanınız kısıtlı bile olsa keyifli zaman geçireceksinizdir. Colombo’ya uğramayın diyenlere kulak asmadan uğramanızı ve şehri kısa da olsa turlamanızı tavsiye ederim. Size de hitap edecek bir yerlerini görebilirsiniz. Trenleri kullanmaktan çekinmeyin, en rahatı ve ucuzu raylı sistem, iş saatinde kalabalık oluyor, ona dikkat edin sadece. 

  4 Responses to “Sri Lanka’nın başkenti Colombo”

   • Ben de uzun uzun gezenlere çok özeniyordum, bu tur benim hayalimdi, gerçekleştirmeye çalışıyorum. Şartlar her an değişebiliyor, siz de umarım gerçekleştirirsiniz, çok teşekkürler, saygılar…

  1. Arkadaşım yine harikasınız helal olsun hem gez hem yaz bayılıyorum sana size

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: