Sri Lanka’nın ikinci büyük şehri Kandy

  3 Comments

  Kandy

  Şehrin merkezinde muhteşem manzaralı bir göle sahip olan Kandy, Sri Lanka’nın başkent Colombo’dan sonraki ikinci büyük şehri. Şehrin adını taşıyan Kandy gölü, şehre ayrı bir keyif veriyor. Kandy aynı zamanda, Budistler için ibadet yerlerinin içinde en kutsal yerlerinden biri olan Temple of the Tooth Relice (Sri Dalada Maligawa), yani Diş Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı da 1988 yılında, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilerek koruma altına alınıyor.

  Kandy nerededir?

  Şehir, Sri Lanka’nın merkez orta hattında yer alıyor. Diğer şehirlere ulaşım açısından da merkezi konumda bulunuyor. Merkez Vilayet’in başkenti de olan Kandy, aynı zamanda hem idari hem de dini bir kent olarak da önemli.

  Kandy’ye nasıl gidilir?

  Kandy’ye otobüs ya da trenle 3 -4 saatlik yolculuklarla ulaşabilirsiniz. Colombo’dan gelecekseniz tren daha konforlu olacaktır. Sonrasında biletiniz varsa Kandy – Ella tren yolculuğu ile devam edersiniz. Ama kültür üçgeni dediğimiz şehirleri gezecekseniz, bizim gibi Dambulla üzerinden otobüs ile gelmeniz gerekecek. Yolculuk bol müzikli bir şekilde yaklaşık 3 saat kadar sürüyor ve ücreti 110LKR.

  Kandy’de gezilecek yerler

  Kandy‘de gezilecek önemli yerlerin bazıları merkezde bulunuyor ve yürüyerek dolaşılabiliyor. Diğer yerlere ise veya tuktuk otobüslerle de ulaşabiliyorsunuz.

  Kandy Gölü

  Şehrin merkezinde olan göl, şehre ayrı bir keyif veriyor, adeta havasını değiştiriyor. Gölün ortasındaki ve kıyılarındaki küçük adacıklar ve doğaya uygun oluşumlar kuşlara, ördeklere, hatta iguanalara ev sahipliği yapıyor. Kaldırım ve yol yapım çalışmaları nedeniyle biz keyfini süremesek de, oturma alanlarının da olduğu gölün çevresi  manzarasıyla keyifli bir yer.

  Temple of the Tooth Relice ( Kutsal Diş Tapınağı )

  Buda’nın köpek dişi kalıntısının saklandığı  bir Budist tapınağıdır. Sri Dalada Maligawa da denilen ve eski Kandy Krallık Sarayı içinde yer almaktadır. Giriş ücreti 1500LKR olan tapınağa girerken biletle beraber bir de CD veriyorlar. Ayakkabılarınızı emanete bırakarak giriyorsunuz. Erkekler de dahil, dizlerin üzerinde şortla ve kolsuz kıyafetle girilmiyor, belinizden peştamal türü bir örtü bağlamanız gerekiyor. Yine hatırlatayım, eğer gündüz sıcağında gezecekseniz yanınızda çorap bulundurmanız menfaatinize olur, böylece ayaklarınızın yanmasını engellersiniz.

  Gelelim adına…Diş Tapınağı adı nereden geliyor? Yaklaşık 800 yıl önce, cenaze töreninde Buda’nın kutsal dişi  çalınır, prensesin saçlarının arasında saklanarak Hindistan’dan çıkarılır ve Sri Lanka’ya getirilir. İlk önce Anuradhapura’ya getirilen diş, daha sonra farklı yerlere taşınır. Diş kimin elindeyse onun gücünü temsil eder hale gelir ve adanın yönetimi onun elinde olur. En son da Kandy’ye getirilir.

  Altın bir kutu içerisinde korunan diş, tapınağın üst katında bulunuyor. Kutsal dişi görmek maalesef mümkün değil, ama kutusuyla  görmek için binlerce kişi hergün tapınağı ziyaret ediyor.

  Arkeolojik eserlerin de sergilendiği bahçe dinlenmek için de güzel bir yer.

  Raja Müzesi, Raja filini görebileceğiniz bahçede bulunan bir odalık bir müze. 

  Yine tapınak çıkışında, hemen yakınındaki yokuştan çıkışta, sömürgecilik döneminden kalan,  İngiliz askerleri için yapılmış Kandy Garrison Cemetery ( Kandy Garnizon Mezarlığı ) bulunuyor. 

  Yine tapınağın yakınındaki yerde, hergün 17:00’de başlayan Kültürel Dans Gösterisi Merkezi bulunuyor. Yerel dansların yapıldığı gösteriye giriş ücreti 1000LKR.

  Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri 

   Kandy’de en keyif aldığım yer oldu. Cennetten bir köşe adeta. Çoğunluğu tropikal olan çiçekleri, devasa ağaçların muhteşemliğini, kuş seslerini, maymunları, hatta yarasaların uçuştuğu ağaçları gördüğünüzde, bu ne güzellik diyeceksiniz. Mutlaka gidin ve gezin. En az yarım gününüzü ayırın, dinle dinlene keyfini çıkararak gezin diyorum.

   

  Kraliyet Botanik Bahceleri, şehrin 5.5 km dışında yer alıyor. Kandy merkezden kalkan otobüslerle gidebileceğiniz gibi, taksi ya da tuktukla da gidebilirsiniz.  Girişte ücret karşılığı sizi gezdirecek araçların da bulunduğu bahçenin giriş ücreti 1500LKR. Zamanınız çok kısıtlıysa, araçla gezebilirsiniz. Bahçe oldukça büyük, ama biz yürüyerek gezdik, araçla gezmekten daha keyif verici, çünkü istediğiniz ağacın altında ya da çiçeklerin yanında vakit geçirebiliyorsunuz.

    

  Bugünü de burada sonlandırdıktan sonra, yarın sabah erkenden ünlü Kandy – Ella tren yolculuğu başlıyor. 

  3 Responses to “Sri Lanka’nın ikinci büyük şehri Kandy”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: