Sri Lanka’da bir kıyı şehri Trincomalee

  2 Comments

  Deniz kıyısında bir şehir Trincomalee

  Sri Lanka’da bir kıyı şehri olan Trincomalee, dalgalı deniziyle keyif yapacağınız, tapınaklarını gezebileceğiniz doğal bir liman şehri olarak sizi selamlar. Tatil için, hem yabancıların hem de yerli halkın tercihi ünlü Uppuveli plajının yanısıra Nilaveli plajıdır. 

  Nasıl gidilir?

  Trincomalee’ye gitmek için Colombo üzerinden ya da Anuradhapura ve Dambulla üzerinden otobüsle gelebilirsiniz. Yol yaklaşık 5-6 saat kadar sürüyor. Otobüs ücretleri ise Sri Lanka’da her zamanki gibi çok ucuz, 2-3$ civarında oluyor. Direkt otobüs saatine yetişemezseniz ya da bizim gibi kaçırırsanız, Dambulla üzerinden gidebiliyorsunuz. Aktarma yaparak gittiğiniz için yol 1 saat daha uzuyor, ücreti de 1$ daha fazla oluyor. Sri Lanka’nın en sevdiğimiz toplu taşıma  oldu, çok çok ucuza otobüs ve trenle her yere gidebiliyorsunuz. 

  Ne zaman gidilir?

  En uygun ve kuru sezon Mart – Temmuz ayları arasındaymış, ama Nisan – Mayıs aylarında sıcaklıkların 38 dereceye kadar çıktığı ve yüksek sezon olduğundan oda fiyatlarının 2 mislinden daha fazla olduğunu söylediler. Biz Şubat ayında oradayken de sıcaklıklar 28 -30 derece civarıydı ve yağmura bir kere yakalandık. O da çok hafif yağdı ve kısa sürede geçti, biz de yağmurda denize girme keyfi yaşadık. Mevsim itibariyle denizin çok dalgalı olması, şnorkel turu ve balina görme turu yapmamıza maalesef imkan vermedi. 

  Gezilecek yerler

  Plajları

  Özellikle tercih edilen Uppuveli plajının yanısıra, Nilaveli plajı da popüler bir plaj olarak tercih edilyor. Gerek her keseye göre konaklama, her yere kolay ulaşım, tapınaklar, lagün ve upuzun sahiliyle bizim favorimiz Uppuveli plaj bölgesi oldu.

  Fort Frederick

  Yüzyıllardır savunma amaçlı önemli rol oynayan kale, ilk olarak Portekizliler tarafından yapılmış, daha sonraki tahribatlarla Hollanda ve İngilizler tarafından da genişletilmiş. Şimdilerde Sri Lanka ordusu tarafından kullanılıyor. Kaleye, deniz tarafındaki sarı taşlı kapıdan giriliyor.

  Askeri bölge olmasına rağmen giriş serbest ve yürüyerek rahatlıkla dolaşılabiliyor. Dolaşırken kalenin içindeki banyan ağaçlarının güzelliğini ve ala geyiklerin de serbestçe dolaştığını görebilirsiniz. 

   

  Devam ettiğinizde Gokanna Rajamaya Viharaya tapınağına geliniyor. Trincomalee de antik dönemlerde Gokanna olarak biliniyor. 

  Gokanna Rajamaya Viharaya

  Tapınak tahribata uğramış olsa da şimdiler yeniden sık ziyaret edilen ve ibadet edilen bir yer haline gelmiş. Tapınak kalenin duvarlarından deniz tarafında bulunuyor. Manzarası çok güzel. Şehre tepeden bakan büyük bir Buda heykeli de bulunuyor. 

  Yola devam ettiğinizde her yerde geyikleri yine göreceksiniz. Serbestçe dolaşan geyiklere kimse dokunmuyor, beslenmesine de yardım ediyorlar. Bu hayvanlardan hiçbir şekilde faydalanılmıyor. Biz de elimizle yavruları beslemeye yardımcı olduk.

  Köy satıcılarının hediyelik tezgahları, yiyecekler ve soğuk bir şeyler içeceğiniz cafe tarzı yerler var. Yukarı doğru devam ettiğinizde Koneswaram Tapınağına gidiliyor. Ama köy içinde ayakkabılarınızı çıkararak emanete bırakmanız gerekiyor. Yine hatırlatayım yanınızda çorap bulunsun, yerler çok sıcak oluyor.

   

  Koneswaram Tapınağı

  Adayı koruması için yapılan hindu tapınaklarının en önemlisi, 2000 yıldır ibadet yeri olduğu düşünülüyor. Bu yüzden de pek çok hindu hacı buraya ziyarete geliyor. Tepede Swami kayası ile beraber olan tapınak manzarası çok güzel. Rengarenk olan tapınağın biz oradayken tadilatı vardı, ben gördüğümüz halini fotoğrafladım, diğeri internetten alıntıdır.

   

  Dönüşte manzara eşliğinde cafe tarzı yerlerden birinde dinlenerek, köylülerin hazırladıkları soğuk ve taze meyvelerden hazırlanmış shake içebilirsiniz. 

  Pathirakali Amman Tapınağı

  Trincomalee Bus Terminus’a sadece 200 metre uzaklıktadır. Bir Hindu tapınağı olan Pathirakali Amman, dravidian mimarisine göre inşa edilmiş. Canlı renklerle rengarenk bir tapınak ve çok güzel heykeller var. Sri Lanka’da gördüğümüz en renkli Hindu tapınağıydı.

  Trincomalee War Cemetery ( Savaş Mezarlığı )

  Trincomalee İngiliz Savaş Mezarlığıdır, ama aynı zamanda Trincomalee Savaş Mezarlığı olarak da bilinir. II . Dünya Savaşı sırasında öldürülen veya ölen İngiliz İmparatorluğu’nun askerleri için olan mezarlıktır. Mezarlık, Trincomalee – Nilaveli Yolu üzerinde yer almaktadır.

  Trincomalee’de balıkçılık bir geçim kaynağıdır. Sahillerde tek taraflı kayıklar ilginizi çekecektir. Ayakta manevra yaptıkları kayıklar bize ilginç geldi. Özellikle akşam üzeri denizcileri denizde rengarenk kayıklarıyla görmek, ayrı güzellikte bir görsel oluşturur. Aynı zamanda sahil boyunca geyikler de görsele eşlik ediyorlar.

  Tutulan balıkların kurutularak saklanması bütün balıkçı evlerinde görülebilir. Sahil tarafında sokaklarda dolaşırken evlerin, dükkanların önünde asılmış balıkları görebilirsiniz.

  Pigeon Adası

  Nilaveli sahiline 1 km kadar uzaklıkta bulunuyor. Ada, kaya güvercini için önemli bir üreme alanı olduğundan, adanın adı kaya güvercininden geliyor. Bölge ve  çevresinde kaydedilen 100 mercan türü ve resifinin olduğu tespit edilmiş. Şnorkel turlarının yapıldığı adanın mercan bölgelerinde siyah uçlu resif köpekbalığı ve hawksbill kaplumbağası da görülmekteymiş. Hava uygun olmadığından biz şnorkel turuna gidemedik. Balina görme ihtimali de bizim gittiğimiz zamanlarda çok nadir oluyormuş. Siz yüksek sezonda giderseniz katılmaya çalışın derim.

  Deniz ve güneş ikilisine, tapınakları ve Trincomalee sokaklarını da ekleyerek gezmeye çalıştık. Buradan Sigiriya ve Dambulla’ya geçerek, Anuradhapura’dan sonra buralarla beraber kültür üçgenini de tamamlayacağız.

   

   

  2 Responses to “Sri Lanka’da bir kıyı şehri Trincomalee”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: