Mağara tapınakları şehri Dambulla

  3 Comments

  Dambulla

  Dambulla, Sri Lanka’nın orta hattında Matale bölgesinde yer alıyor. Şehirden çok kasaba görünümlü olan Dambulla, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Sri Lanka’nın en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınaklarına sahip olmasıyla da önem kazanıyor.

  Nasıl gidilir?

  Dambulla’ya otobüsle, Anuradhapura’dan 2 saatte, Sigiriya’dan 45 dakika -1 saat sürede gidebilirsiniz. Sigiriya’dan Dambulla’ya otobüsler sık sık var ve çok ucuz 50LKR. İndiğiniz yerden de tuktuk ile 15 dakikada 300LKR vererek tapınaklara gidebilirsiniz.

  Dambulla Cave Temple – Golden Temple of Dambulla

  Dambulla’yı önemli kılan bu mağara tapınaklar kompleksi, Budistler için de ibadet merkezi olması açısından önemli. Tapınağın iki ayrı girişi var. Birisi cadde tarafında Büyük Buda heykelinin ve müzenin olduğu taraf, diğeri ise ağaçlıklı merkez geliş yolunun girişi. Otobüsten inince bineceğiniz tuktuk sizi bu girişe getirecektir. Aynı tuktukla da geri dönersiniz, gerçi orada bir sürü tuktuk var zaten. Dambulla’da konaklama yapmadan devam edecekseniz, merdivenlerin hemen başındaki tapınak girişinde, bilet gişesine girmeden ve daha merdivenleri tırmanmadan çantalarınızı bırakabileceğiniz yer var. Tapınak giriş ücreti 1500LKR.

  Biletinizi de aldıktan sonra merdivenlerden tırmanmaya başlıyorsunuz. Tapınağa yaklaşırken ki manzara çok güzel. Tapınağa girmeden ise, yine ayakkabılar çıkacak, kısa şort ve kollar açık olmayacak ya da verilen sarong türü örtüleri bağlayacaksınız.

   

  Tapınakların yapılış hikayesine gelince; Hint saldırısı zamanında Kral Valagamba’yı 14 yıl burada saklıyorlar. Daha sonra Anuradhapura’ya dönüp krallığını geri alınca, burada geçirdiği yılların anısına ve minnet duygusuyla ilk üç mağara tapınağını inşa ettiriyor. Ondan sonra gelen krallar da bu mağaralara ilaveler yapmaya devam ediyorlar. 

   

  Dambulla çevresinde 80’den fazla mağara bulunuyormuş, ama daha ilgi çeken heykeller ve resimler 5 mağarada toplanmış, bizler de bu mağara kompleksini geziyoruz. Bu mağaralarda Buddha’nın hayatı ve öğretileri ile ilgili resimler ve heykeller mevcut. Toplamda 153 Buda heykeli, 3 Sri Lanka kralının heykeli, 4 tanrı ve tanrıça heykeli bulunuyor. Duvar resimleri o kadar çok ki 2100m2’lik alanı kaplıyor. Tasvirlerde ise Buda’nın ilk vaazı ve öğretileri bulunuyor.

   

  Ibbankatuwa’da bulunan mezarlardan çıkan insan iskeletlerine göre, buranın aslında yaklaşık 2700 yıllık olduğu düşünülüyor. Bu durum daha önceden de bu mağaralarda yaşamın olduğunu gösteriyor. Dambulla, aynı zamanda İngilizlere karşı ilk milliyetçi hareketlerin burada başlamış olmasıyla da önem kazanıyor.

  Bütün mağaraları gezip, mağaralardan çıktıktan sonra, diğer taraftaki merdivenlerden indiğinizde ise, diğer girişe ulaşıyorsunuz. Yani dev Buda heykelinin olduğu yere geliyorsunuz. Burada aynı zamanda müze de bulunuyor. Her iki giriş yolu üzerindeki merdiven inişlerinde ve çıkışlarında maymunlara dikkat edin, elinizdekileri kapmasınlar.

  Buradan değil de diğer taraftan geldiyseniz, indiğiniz bu merdivenleri tekrar çıkacaksınız, dinlene dinlene çıkın artık, biz de öyle yapmıştık, kolay gelsin…

  3 Responses to “Mağara tapınakları şehri Dambulla”

  1. Dilek hanım anlatımlarınızın ışık tutacağını düşünüyoruz .Brezilya ‘ya gitmeyi düşünüyoruz orası ile ilgili önerileriniz varmı

   • Tekin Bey, teşekkür ederim. Latin Amerika, özellikle Brezilya da çok gitmek istediğim bir yer,ama henüz gitmedim.

  2. Hello. This article was really interesting, especially because I was investigating for thoughts on this topic last Tuesday. Celesta Gabe Ameline

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: