Parfüm nehrinin Yasak Mor Şehri Hue

  5 Comments

  31 Ocak – Yasak şehir Hue

  Parfüm nehrinin Yasak Mor Şehri Hue, 1800-1945 yılları arasında Nguyen Hanedanlığında Vietnam’a başkentlik yapmış, ülkenin orta kısmında yer alan sakin bir şehir. Şehrin en önemli gezilecek yeri, UNESCO Dünya Kültür Mirası korumasında olan, Yasak Mor Şehir İmparatorluk Sarayının olduğu kale bölgesi.  1800-1945 yılları arasında Nguyen Hanedanlığında Vietnam’a başkentlik yapmış, ülkenin orta kısmında yer alan sakin bir şehir. Şehrin en önemli gezilecek yeri, UNESCO Dünya Kültür Mirası korumasında olan, Yasak Mor Şehir ( Citadel ya da İmperial City ) de denilen İmparatorluk Sarayının olduğu kale bölgesi. Yapımı 30 yıl kadar süren şehrin kale surlarının uzunluğu da 2,5km civarında. Şehrin ortasından geçen Parfüm nehri şehri ikiye ayırıyor. Eskiden ginseng çiçeklerinin yaydığı güzel kokudan dolayı bu ad verilmiş, ama şu an o güzel kokudan eser yok. Şehir Amerikan bombardımanlarıyla oldukça harabiyet yaşamış. Hala devam eden restorasyonlarla da eski hali kazandırılmaya çalışılıyor.

  Acentadan aldığımız haritayla yasak şehrin günlük manzaraları eşliğinde yürümeye başladık.

  Önce yoğun trafiğin de olduğu Truong Tien köprüsünün yaya kısmından geçerek geçtik.

   

  Vietnam’a özgü küçük balıkçı tekneleriyle  ağ atarak balıkçılık yapanlar.

  İmparatorluk Sarayının olduğu kale bölgesi

  The Flag Tower, Parfüm Nehri surların etrafını çevreliyor.

  Köprüyü geçip, Thuong Tu Kapısı’ndan içeriye girdik.

   

  Girişinde nehirde, bir sürü kocaman kırmızı balıklar var, bir sağa,bir sola turluyorlar adeta. İsterseniz yem alıp yemleyebilirsiniz.

  Ngo Mon Kapısı, en önemli giriş, İmparator buradan saray çalışanlarına ve halkına hitap edermiş. Karşısındaki ise Thai Hoa Sarayı, taç giyme törenlerinin yapıldığı, yabancı devlet adamlarının kabul edildiği yer. Sadece saray halkının imparatoru görmesine izin varmış, içeri izinsiz girilirse cezası ölüm olurmuş.

  Kırmızı renk hakim Taht Odası ve Hung Mieu Tapınağı

  Parfüm nehrinin sularıyla çevrelenmiş harika görüntüler, o zamanlar bakımlı ve içinde insanlar varken kimbilir ne kadar muhteşemdi düşüncesini uyandırıyor.

  Ve muhteşem işçiliğiyle diğer kapısı, Hien Nhon Kapısı

  Şehir gezimizi tamamlayıp koşa koşa Hoian otobüsümüze yetiştik. Yine çantalarımızı bagaja verip, ayakkabılarımızı da poşete koyarak yataklı koltuklarımıza uzandık. Artık tecrübeliyiz. Bu sefer gündüz yolculuğu yapacağımızdan koltuklarımızın arkasını kaldırdık ve etrafı seyrederek yaklaşık 5 saat sürecek yolculuğumuz başladı. Bu sefer mola verilen yerimiz de iyiydi, yemekleri de güzeldi ve karnımızı iyice doyurduk.

  5 Responses to “Parfüm nehrinin Yasak Mor Şehri Hue”

  1. dilek hn. slm. sonunda ekranda buluştuk. çok keyifli okuyorum. devamını da takip edeceğim. tabii ilgimi çeker. ellerine sağlık güzel olmuşlar. ben pc. de bu kadar becerikli değilim.
   takip edeceğim.
   selam ve sevgi

  2. dilek hn. slm. sonunda ekranda buluştuk. çok keyifli okuyorum. devamını da takip edeceğim. tabii ilgimi çeker. ellerine sağlık güzel olmuşlar. ben pc. de bu kadar becerikli değilim.
   takip edeceğim.
   selam ve sevgi
   e posta da olabilir. daha sıklıkla açıyorum.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: