Tezatlar şehri Mumbai

  2 Comments

  Tezatlarıyla bizi şaşırtan şehir Mumbai

  Mumbai, diğer adıyla Bombay, ikisi de aynı şehir aslında. İngilizlerden kalma olduğu için değiştirilerek Mumbai yapılmış. Mumbai, tam bir tezatlar şehri. Bir tarafta zenginlik ve gökdelenler, diğer tarafta sefalet ve teneke evler.

  Udaipur otobüsünden sabah erken saatlerde indik. Tuhaf bir yerde cadde kenarında indirdi. Sabah iş saati, trafik felaket vaziyette, taksi ya da rikşaya binmeden, bizimle aynı otobüsten inen Hintli çocuk vardı, ona soralım dedik. Meğerse aynı yere gidiyormuşuz, kalacağımız yere onun çağırdığı taksi ile gittik, gidişimiz kolay oldu.

  Nasıl gidilir?

  Mumbai oldukça fazla uçuş yapılan bir havaalanı, eğer uçakla geldinizse çıkışta preaid taksileri kullanabilirsiniz. 

  Ülkenin her yerinde şehirler arası trenlerle ulaşabilirsiniz. İndikten sonra da şehir içi tren hatlarını kullanabilirsiniz. 

  Son seçenek otobüs kullanabilirsiniz. Bizim de noel ve yılbaşı dolayısıyla tren bileti bulamayınca mecburen kullandığımız gibi yataklı olan ve sleppers denilen otobüsler var. Tren rahatlığında değil ama yatarak gidiyorsunuz hiç değilse. 

  Gezilecek yerler

  Odanın boşalmasını beklerken hintli arkadaşla sohbet ettik. Yarın akşama kadar nereleri nasıl gezeceğimizi açıkladı, bize rotayı çizdi. Trenleri rahatlıkla kullanabileceğimizi söyledi, trenleri kullanarak gezmemizde yardımcı oldu. Mumbai çok büyük bir şehir ve tren hatları da çok güzel çalışıyor, siz de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Programa göre ilk önce Dhobi Ghat’a gideceğiz. Santa Cruz’a yakın yerde kaldığımızdan rikşayla Santa Cruz istasyonuna gittik. Gişeden 2 tane first class Churchgate bileti aldık. Bineceğimiz platformu söyledi, eğer söylemezse mutlaka sorun, bineceğiniz yeri karıştırmayın. İneceğiniz yer için de hem trenin içinde istasyonlar yazıyor, hem de sesli anons var. Hiç sorun değil yani. Bir de tren hatlarının haritasının fotoğrafını çekin, bazen hat değiştirmeniz gerekebilir. Bakarak geçiş yaparsınız. 

  Dhobi Ghat

  Santa Cruz istasyonundan bindiğimiz trenden Mahalaxmi istasyonunda indik. Dhobi Ghat tren İstasyonu’nundan çıkınca hemen solda göreceksiniz, fotoğraf çekenlerden de farkedersiniz. Dünyanın en büyük çamaşırhanesi olan Dhobi Ghat 1890’da inşa edilmiş. Burada çalışanlara Dhobi deniyor, daha sonra genelde çocuklarda aynı işi yapıyorlarmış.

   

  Genelde sabahtan yıkama, öğleden sonra da daha çok kurutma faslı var. Kurutmak için asılmış çamaşırları göreceksiniz. Herkesin bir yıkama taşı oluyor, çamaşırcılar çamaşırları, bu taşa çarpa çarpa yıkıyorlar. Çok fazla vaktinizi almıyor, biraz izleyip, uzaktan fotoğraf çekimi yapılıyor.

   

  Gate Way India

  Buradan çıkınca, tekrar indiğimiz yerden binerek Gate Way India yaptık. Trenden Churcgate istasyonunda indik. Gate Way India’ya girmeden önce güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. 

  Hindistan’a yalnız gemi ile ulaşımın mümkün olduğu eski dönemlerde ilk ayak basılacak yer, Mumbai limanı idi. Böylece, Mumbai’ye Hindistan’ın giriş kapısı adı verilmişti.

  Hemen önünden Elephant Adası tekneleri kalkıyor. Akşam üzeri oluyordu, yol 2 saat sürdüğünden gitmek için geç olduğundan gidemedik.  

  Taj Mahal Palace Hotel

  Başkanlardan endüstri kaptanlarına ve şov dünyasının yıldızlarına kadar birçok önemli konuğu ağırlayan otel, Gate Way India yakınında bulunuyor. 1903’te açıldığında otel Hindistan’da ilk olan oteldi. Elektrik,  Alman asansörleri, Türk hamamları ve İngiliz uşakları vardı. Daha sonra, kentin ilk lisanslı barı, Hindistan’ın bütün gün ilk restoranı ve Hindistan’ın ilk diskotek Blow Up’ı da oldu.

  Otel, 26 Kasım 2008 tarihinde saldırıya uğradı. Bu sırada, takip eden saatlerde otelin çatısının yıkılması dahil olmak üzere maddi hasar meydana geldi. Saldırılar sırasında rehineler alındı ​​ve birçok yabancı da dahil olmak üzere en az 167 kişi öldü. Kayıplar çoğunlukla Hindistan vatandaşıydı, ancak yabancı pasaport taşıyan batılılar seçildi. Hintli komandolar, üç günün sonunda 29 Kasım’da silahlı saldırganları öldürerek bu durumu sonlandırdı.

  Chhatrapati Shivaji (Victoria) Terminus Tren İstasyonu

  Tarihi bir demiryolu istasyonu ve Central Railways’in merkezi olan Mumbai Tren İstasyonu gotik tarzdadır ve şu an kullanıldığından oldukça kalabalıktı, ama mimarisine hayran kaldık.

  Mumbai Üversitesi

  Dünyanın en büyük üniversitelerinden biri. Birkaç kampüste birden eğitim vermekte olan üniversitenin mimarisi muhteşem. Yüksek Mahkemenin de olduğu bahçesinde kriket oynayanlara da rastlayabilirsiniz.  

   

  Mumbai (Bombay ) Yüksek Mahkeme

  Mumbai (Bombay ) Yüksek Mahkemesi, Mumbai Üniversitesi içinde yer almaktadır. Bu alanda ayrıca Mumbai’nin simge yapılarından olan Rajabai Saat Kulesi de bulunmaktadır

   

  Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya ( Galler Prensi Müzesi )

  Eski adı Galler Prensi Müzesidir. 20. yüzyılın başlarında , o tarihte Galler prensi olan VIII. Edward’ın ziyareti için hükümetin de yardımıyla Mumbai vatandaşları tarafından yapılmış. Maalesef bizim içini gezmeye vaktimiz olmadı.

  Colaba ve Marine Drive

  Deniz kıyısı olması, modern ve zengin bir bölge olması Colaba tarafını revaçta yapıyor. Kordon gibi bir sahil, farkı bir Hindistan çıkıyor karşınıza sanki. Biz de güneşin batışına yetişelim dedik ve orada da güneşi batırdık. Ama ilk kez burada tanık olduğum küçük sinek gibi kelebekler var ve insanın gözünü hedef alıyor. 

           

  Mani Bhavan

  Mahatma Gandhi’nin 1917 – 1934 yılları arasında arkadaşı Revashankar Jagjeevan Jhaveri’ye ait olan Mani Bhavan adlı bu evde yaşadığı biliniyor. Günümüzde bu ev, Gandhi’nin yaşamından kesitler vererek onu yansıtan bir müze olarak kullanılıyor. Çalışma odası çok güzel saklanmış. Kütüphane bölümünde de Gandhi hakkında yazılmış kitaplar sergileniyor. 

   

  Adolf Hitler ve Franklin D Roosevelt’e yazdığı mektuplarını ve diğer belgeleri de görebilirsiniz.

  Dharavi

  Son durak Dharavi’ye gitmek için rikşacı ile anlaştık ve öyle geldik, Dharavi, Asya’daki en büyük gecekondu mahallesi, burada tüm dünyadan geri dönüşüme gönderilen metal ve plastik atıkların ayrıştırıldığı bölgeyi gezip teneke evleri görebilirsiniz. 

   

  Biz tursuz kendimiz geldik ve elimizde fotoğraf makinesi ile gezerken bu sefaleti izlemeye gelmekten rahatsızlık duyduk, fazla kalamadık ve çıktık. Belki turla gelince kalabalık olmanın verdiği duygu ile gezilebilinir. Zaten çevresi de aynı, dediğim gibi Mumbai tezatlar şehri.

   

  Hızlıca otelimize geldik, çantalarımızı alıp, Goa otobüsüne yetişeceğiz.

  2 Responses to “Tezatlar şehri Mumbai”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: