Prag’da ikinci gün

  3 Comments

  Gezilecek Yerler

  Bugün Prag’da ikinci günümüz. Prag’ı gezmek için en az 2 güne ihtiyaç var demiştim. Yarın Kutna Hora’ya gideceğimiz için, biz de bugün diğer gezilecek yerleri görmek için düştük sokaklara…Bunların içinde Yahudi Mahallesi Josefov ve içinde Vitus Kathedrali’nin de bulunduğu Prag Kalesi de var. 

  Yahudi Mahallesi ( Josefov )

  Yahudiler 10. yüzyıldan itibaren yerleşmeye başlamışlar, 17.yüzyıla gelindiğinde Avrupa’nın en büyük gettosuymuş. Yahudi Mahellesi Josefov adını reformları ile Yahudilerin hayatlarını kolaylaştıran II. Josef‘ten alıyor. Mahalleyi gezebilmek için, biletleri ayrı ayrı sinagog başına alabileceğiniz gibi, mezarlık da dahil hepsini kapsayan bilet de alabiliyorsunuz. En mantıklısı da bu zaten, yoksa çok daha fazla ödüyorsunuz. Biz hepsini görmek istediğimizden, kombine bilet aldık ve kişi başı 480CZK ödedik. Biletin arkasında Sinagogların yerini gösteren bir sokak haritası da bulunuyor.

    

  Pinkas Sinagogu: Haham Pinkas tarafından 1479 yılında kurulan bir sinagogdur. Terezin toplama kampında tutulan yahudilere adanmış bir anıt olmasıdır. Yaklaşık 78.000 kişinin adı sinagog duvarlarına Kadife Devrimden sonra elle yazılmış. Ayrıca bir kısımda Terezin kampındaki çocukların yaptıkları resimler de sergilenmektedir. Bence Josefov’da en etkileyici kısım.

  İspanyol Sinagogu: Josefov’da yer alan bir diğer önemli dini yapı. İç ve dış mimarisi oldukça etkileyici olan yapıda kubbeli tavan, vitray cam işlemeleri ve İslami motifler dikkat çekiyor. Tutucu Yahudi cemaatinin birçok ayini bu sinagogda düzenlendiği gibi, yahudi bestecilerin de eserlerinin seslendirildiği konserler de burada yapılıyor. Şehrin en görkemli sinagoglarından olan İspanyol Sinagog’u inşa edilirken Elhamra Sarayı örnek alınmıştır. Sinagogun önünde Franz Kafka’nın da anıtı var.

   

  Klausen Sinagogu: 17. yüzyılda inşa edilen barok yapı Eski Yahudi Mezarlığı‘nın hemen çıkışında yer alıyor. İçerisinde Yahudi gelenekleri ve günlük yaşam tarzları anlatılıyor.

  Eski Yeni Sinagog: Artan Yahudi nüfusuna karşılık yapılan yeni sinagog, eski sinagogun kalıntıları kullanılarak yapılır. Bu nedenle ismi Eski Yeni Sinagog olarak anılmaya başlanmış. Yahudiler için oldukça önemli bir mekan.

  Maisel Sinagogu: Maisel ailesi tarafından yaptırılmış. Yahudilerin 1000yıllık tarihi sergileniyor. 2. Dünya Savaşında Yahudilerin mal varlıkları burada depolanmış.

  Yahudi Mezarlığı: İçerisinde 20.000 Yahudi’nin mezarı bulunuyor. Bu mezarlığın kapasitesi çok düşük olduğundna, 12 katlı mezarlar üstüste dizilmiş. Mezarlığa girişte erkeklerin başı örtmesi gerektiğinden, şapkanız yoksa kağıt şapkalar veriliyor. Ünlü olmasına rağmen Franz Kafka’nın mezarı burada değil.

      

  Yahudi Mallesinden sonra, Charles Köprüsünden geçerek Prag Kalesi’ne doğru gittik. 

  Prag Kalesi

  Prag Kalesi yapımına 9. yy da başlanıp 11 yıl boyunca yeni binaların eklenmesiyle büyüyen gelişen ve güzelleşen bir yer oluyor. Kale Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğini taşıyor. Premysl hanedanın kalesi olan Prag Kalesi, sonrasında Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılan kalenin birçok kısmı 16. yüzyılda yenileme çalışmaları sonucunda yapılmıştır.

  Kale içerisinde birçok önemli gezi noktası yer alıyor. Kaleye giriş ücretsiz, fakat alan içerisinde yer alan bazı özel yapılar için ücret ödemek gerekiyor. Bütün muhteşemliği ile Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı Altın Yol, Aziz George Bazilikası da yer alıyor. 

  Vitus Katedrali 

  Binanın yapımı 1344 yılında başlamış, veba ve savaşlar nedeniyle 1929’da tamamlanmıştır. Vitus Kathedrali, Çek Cumhuriyeti’nin sembolü ve Prag’ın en büyük dini yapısı, aynı zamanda da pek çok Çek kral ve kraliçesinin taç giymesine ev sahipliği yapmıştır. Bugün yapının üzerinde gotik, romanesk ve barok olmak üzere üç ayrı mimari döneme ait bölümleri görmek mümkündür.

   

  Charles Köprüsü’ndeki en popüler heykellerden birine sahip olan Aziz John Nepomuk’un mezarı da buradadır. Bunun yanı sıra ünlü Çek ressam Alfons Mucha tarafından tamamlanan vitray süslemeleri de muhteşem.

  Katedrali dışındaki kötü ruhları kovmak için yapılan şeytan heykelleri gerçekten ürkütücü, ama muhteşem bir görüntü veriyor. Zaten katedral dehşet güzel derler ya, aynen öyle.

  Aziz George Bazilikası

  Aziz George Bazilikası, Bohemya Dükü I. Vratislaus tarafından 920 yılında inşa edilmiştir. Aziz Vitus Katedrali’nin hemen yanında yer alan kilise Prag’ın en eski ikinci kilisesidir Günümüzde kısa süreli sergi alanı ve konser yeri olarak kullanılmaktadır.

  Altın Yol

  Prag Kalesi’nde yer alan küçük bir sokaktır. Bir efsaneye göre simyacılar sokaktaki metali altına dönüştürmeye çalışmışlar. Fakat bilinen gerçek 17. yüzyılda kuyumcuların burada yaşadığı ve sokağa bu adın da bu nedenle verildiğidir. 15. yüzyıldan kalma olan Altın Yol (Golden Lane )da 11 tane tarihi ev bulunuyor.

  Kaleden inişte Prag manzarası

  Gece Prag sokakları

  Kaleden inişte de sokaklarda kaybolun bence, çok güzel yerler göreceksiniz. Mesela Kafka Müzesinin hemen yanında, Vlatava Nehrinde kuğuların resmi geçidine tanıklık edebilirsiniz.

  Ya da Old Town’a inince sokak aralarına dalın, Balmumu Heykel müzesinin önünde Bruce Willis ile Charlie Chaplin sizi karşılayabilir.

  Yarın Kutna Hora’ya özellikle Kemikli Kiliseyi görmeye gideceğiz.

  3 Responses to “Prag’da ikinci gün”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: