Kerala’nın kanallar şehri Kochi

  No Comments

  Güney Hindistan’ın kanallar şehri güzel Kochi

  Hindistan’ın güneyinde yer alan, doğal güzellikleri, kanalları, plajları ve tekne turları ile gezginleri kendine çeken  Kerala’nın kanallar şehri Kochi modern bir şehir. Okuma yazma oranının en yüksek olduğu eyalet olan Kerala ve Kochi, Goa’dan sonra rahat ettiğimiz ve ayrı bir keyif aldığımız Hindistan’ın diğer farklı bir yüzü oldu.

  Hint mitolojisine göre Kerala’nın oluşum hikayesi ilginç. Vishnu’nun altıncı enkarnasyonu olan Parasuram, Hindistan’dan sürüldüğünde Denizlerin efendisi olan Varuna, baltasını savurabildiği kadar uzağa atmasını, savurabildiği bütün yerleri ona hediye edeceğini söyler. Parasuram’ın fırlattığı balta Kanyakumari’den Gokarna’ya kadar uçar. Varuna da gücüyle buralardaki denizi geriye çeker ve Kerala oluşur.

  Kochi’ye nasıl gidilir?

  Uçakla, trenle ya da otobüsle, ne ile gelirseniz gelin, gezmek ve konaklamak için Fort Kochi’ye gelmenizde fayda var.  Uçakla gelecekseniz Türkiye’den direkt uçuş yok, aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Havaalanı çıkışında prepaid taksilerle otel bölgenize göre ödeme yaparsınız.

  Trenle gelirseniz, Fort Kochi’ye gitmek için trenden ”Ernakulam Junction” istasyonunda indikten sonra, çıkışta bekleyen rikşalarla ya da taksilerle Fort Kochi’ye gidebilirsiniz. 

  Kochi’de ulaşım

  Hindistan’ın kuzeyinden güneyine pek çok şehrine trenle ve otobüsle ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise rikşa ya da kiralık scooter kullanabilirsiniz. Tabii çok daha ucuz olan feribot var ki, 4-5 Rs gibi bir rakam. Biz Munnar’a giderken otobüse bineceğimiz yer olan Ernakulam’a gidiş dönüşümüzde kullandık. Ayrıca deniz yolculuğu da yaparak keyifli de oluyor.

  Gezilecek yerler

  Fort Kochi denilince, şehirde kale olması beklenir, aramayın, artık kalenin yerinde ”Chinese fishing” denilen Çin balık ağları var. Diğer görülecek yerler ise, St Francis Church (Aziz Francis Kilisesi), Santa Cruz Katedrali Bazilikası, Dutch Cementery ( Hollanda Mezarlığı ) ve vaktiniz kalırsa Indian Naval Maritime Museum bulunuyor.

  Chinese fishing (Çin balık ağları )

  Kalenin yerinde bulunan Çin balık ağları, artık şehrin simgesi olmuş. Özelikle gün batımında ve ağların denize indirilip çıkarılmasında fotoğraf çekmek iseyen turistlerin ilgi noktalarından birisi olmuş. Durur muyuz, bizim başımız kel mi dedik ve biz de çektik tabii.

   

  Ağların Çinli kaşif Zheng He tarafından getirildiğine inanılıyor. Ucunda taşların bağlı olduğu 10 metre yüksekliğinde olan çubuklarla  ve 20 metre genişliğinde olacak şekilde açılır. Denge sistemine göre yapıldığından ana kiriş üzerinde bir adamın yürümesi ağların denize inmesi için yeterlidir. Birkaç dakika tutulduktan sonra kaldırılmaktadır. Özellikle gün batımında fotoğraf çekmeye gelenlerin fazla olması, popülariteyi artırdığından fotoğraf çekmek isteyenlerin balıkçılara 100Rs gibi bir ücret ödemesi gerekiyor.

  St. Francis Church (Kilisesi )

  1503 yılında inşa edilen kilise, Hindistan’daki en eski Avrupa kiliselerinden birisi olarak biliniyor. Asya kıtasındaki Avrupa sömürge mücadelesine tanıklık etmesiyle de tarihi önemi büyüktür.

  Portekizli ünlü kaşif Vasco da Gama, Hindistan’ı üçüncü kez ziyaret ettiğinde, 1524’te burada ölmüş ve bu kiliseye gömülmüş. Ancak on dört yıl sonra kemik kalıntıları çıkarılarak Lizbon’a götürülmüş. Ama gömüldüğü yer, kilisenin içinde sağ tarafta halen duruyor.

   

  Santa Cruz Katedrali Bazilikası

  Fort Kochi’deki Santa Cruz Katedrali Bazilikası, Kerala’daki sekiz Bazilika’dan biridir. Kerala’nın miras yapılarından biri olarak kabul edilen bu kilise, Hindistan’daki en iyi ve en etkileyici kiliselerden biri olarak, tüm yıl boyunca turistler tarafından ziyaret ediliyor. Bazilika, Cochin Piskoposluğunun Katedral kilisesi olarak da hizmet vermektedir.

   

  Dutch Cementery ( Hollanda Mezarlığı)

  Sahile paralel uzanan St Francis Kilisesi’nden geçen yoldan ulaşabilirsiniz. 1724 yılında kutsanan mezarlığın ülkenin en eski olduğuna inanılıyor.Zamanın Hollanda mimarisine göre inşa edilmiş olan mezarlık duvarlarla çevrili, yüzlerce Hollanda ve İngiliz vatandaşının gerçek kaydını tutuyor. Mezarların çoğu granit ve kırmızı lateritten yapılmıştır ve haçları yok.

   

  Dış duvarlarında uyuşturucu ile ilgili ders gibi öyle güzel grafitiler vardı ki, ibret için çekmeden edemedim.

   

  Indian Naval Maritime Museum

  Gezmesi keyifli olan bu denizcilik müzesine giriş 40Rs, kamera ile girecekseniz 100Rs daha vermeniz gerekiyor. 

   

  Açık havada olan kısmında gemi modelleri, helikopter, füzeler, mayınlar, roketatar, radar gibi pekçok şey sergileniyor. İçeriye girdiğinizde de çok güzel bir sinevizyon gösterimi de yapılıyor. Denizcilik tarihi adına keyifle gezdiğimiz güzel bir müzeydi.

   

   

  Başka neler yapılır?

  Sahil tarafına yürüdüğünüzde kıyıda sizi eski yıllardan kalma dalgıçların binbir zorlukla denize dalmak için kullandıkları kabinler karşılıyor.

  Balıkçıların gün batımına doğru başlayan, hava kararana kadar devam eden, balık tutmak için verdikleri mücadeleyi izleyebilirsiniz.

   

  Akşam saatlerinde kıyıya yanaşan teknelerden ise devasa balıklar, bol miktarda kalamar ve eşantiyon gibi küçük balıklar da geliyor. Bazı büyük balıklar orada bekleyenler arasında mezatta satılıyor.

  Kochi’de başka neler mi yapılır? Mesela akşamları oynanan Kerala Kathakali Gösterisi var ki, çok keyifli bir show. Kathakali Dansı eski destanlardan günümüze uyarlayarak, konuşma olmadan yüz ifadelerinin ön plana çıktığı, pandomim tarzında yapılan çok farklı bir sanat. Kerala Kathakali Gösterisi için tıklayınız

   

  Ayrıca kanallar arasında yapılan, olmazsa olmazlardan backwater turu sizin ruhunuzu biraz daha dinlendirecektir. Ormanlık alanda kanalların içinde, motorsuz ve el gücüyle giden tekneyle yapılan turda, ormanla suyun aşkı gibi bir yolculuk yapıyorsunuz. Backwater turu için tıklayınız.

  Kochi’den Kerala’nın diğer şehirlerine de tren ya da otobüsle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu turları ister kendiniz yapın isterseniz tur firmalarıyla organize edin, size kalmış. Biz çantalarımızı kaldığımız yere emanet edip Munnar’a öyle gidip geldik. 

  Yeşilin her tonunu görebileceğiniz, çay tarlalarıyla ünlü, yeşil bir örtü gibi olan Munnar, Western Ghats dağ silsilesi içerisindedir. Ortalama deniz seviyesinden yaklaşık 1.600 metre yükseklikte yer alan Munnar, “Güney Hindistan Keşmir” olarak adlandırılıyor. Munnar yazısı için tıklayınız 

  Daha güneye inmeyi düşünüyorduk, ama fikir değiştirip Hindistan’a Kochi’de nokta koymaya karar verdik. Uzun bir süredir keyifle gezdiğimiz Hindistan’a, tekrar gelene kadar bir kez daha hoşçakal diyoruz. Sonraki rotamız Maldivler…

   

        

     

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: