Çay tarlalarıyla ünlü yeşil Munnar

  2 Comments

  Güney Hindistan’da yemyeşil bir örtü gibi Munnar

  Yeşilin her tonunu görebileceğiniz, çay tarlalarıyla ünlü, yeşil bir örtü gibi olan Munnar, Western Ghats dağ silsilesi içerisindedir. Ortalama deniz seviyesinden yaklaşık 1.600 metre yükseklikte yer alan Munnar, “Güney Hindistan Keşmir” olarak adlandırılıyor.

  Bir zamanlar Güney Hindistan’daki eski İngiliz Hükümeti’nin yazlık beldesi imiş. Buradaki ormanlarda ve otlaklarda bulunan egzotik bir bitki örtüsü olan Neelakurinji, Munnar tepelerini on iki yılda masmavi çiçekleriyle donatıyormuş. 2018’de de yeni açmış ve biz de kaçırmış olduk. Görmek isteyenler 2030’u bekleyecek.

  Munnar’a nasıl gidilir?

  Munnar’a kendiniz imkanlarınızla değil de tur firmasıyla gidecekseniz, tur düzenleyen çok fazla firma var. Tur firmasıyla da, firmasız da gitseniz, Munnar’a en rahat gidilecek şehir Kochi. Genellikle Fort Kochi’de konaklandığı için önce Ernakulam’a gelinmesi gerekiyor. 

  Ernakulam’a ise, tuktuk ile gitmek isterseniz en fazla 400Rs verin. Ama bizim gibi bir de feribotu deneyelim derseniz, bedava gibi birşey, kişi başı 4Rs. Üstelik deniz keyfi ile etrafı seyrederek gidiyorsunuz. Çantalarınız küçükse deneyin derim. Feribota gidiş için 1,5 km yol var, yürümek zor gelebilir, tuktuk 40-50Rs. Feribottan Ernakulam otobüs garına kadar da 50Rs veriliyor. Yakın mesafeler olduğu için ucuz. 

  Munnar otobüsleri çok sık değil, bazen iki otobüs arası 2 saati bulabiliyor. Gider gitmez sorun, bilete gerek yok, hemen binin, içerde ödüyorsunuz. Biz kişi başı 116Rs verdik. Kaçırdıysanız 1 saat civarı beklersiniz. Kochi Munnar arası 140km, ama trafik sorunu ve şehirden çıkış vakit alıyor. Orman yollarının virajlı olması derken yol yaklaşık 5 saat kadar sürüyor, otobüse tedarikli binin derim. 

  Munnar yolu

  Otobüsler çok eski, camlar açık vaziyette estire estire götürecek sizi, Koçi’den çıktıktan sonra, manzara iyice güzelleşiyor. Yolu yarılayıp orman yoluna girmeye başladığınızda yemyeşil bir manzarayla yolculuk yapacaksınız. Orman yoluna girdikten sonra yol daha virajlı oluyor. Adibali’den sonra manzara daha da güzelleşiyor. Okaliptus ağaçlarına, nehirler eşlik ediyor

   

  Kallar sonrasında ise sağlı sollu çay bahçelerini görerek gidiyorsunuz. 

   

  Konaklama

  Munnar’a yolu da hesaba katarak 2 gün ayırın. Biz merkeze uzak bir yerde konakladık, doğanın içindeydik, ama ulaşım sorunu yaşanıyor. Konaklamanızı merkeze yakın yapmanızı tavsiye ederim, çünkü ulaşım için araç bulmakta zorlanılıyor. Scooter kiralayabilirsiniz ya da tuktuk ile anlaşabilirsiniz. Ama yüksek rakamlar istiyorlar. 

  Munnar’da gezilecek yerler

  Munnar küçük kasaba görünümünde bir yer. Munnar yakınındaki en ilgi çekici yerlerden biri Eravikulam Ulusal Parkı, Eravikulam Milli Parkı içinde bulunan Anamudi Zirvesi, Munnar kasabasına yaklaşık 13 km uzaklıkta keyifli  tekne gezintileri sunan güzel gölüyle Mattupetty sayılabilir. 

  Biz zaten yeni tekne gezintisi yaptığımız için günümüzü ( Rajamalai ) Eravikulam Ulusal Parkına gitmek için kullandık. Merkeze gelince önce Kanan Devan Hills Plantation Company dikkatimizi çekti. Bir sürü çay çeşidi bulunuyor, ister alın, ister sadece için, ama oturacak yeri yok, sadece satış mağazası yani. Biz de birkaç tane deneyelim dedik, yanında kurabiye ve fıstıklı keklerle çaylar çok güzel gitti.

  ( Rajamala ) Eravikulam Ulusal Parkı

  Park, nesli tükenmekte olan Nilgiri Tahr ( dağ keçisi )gibi sakinleri ile ünlü. 97 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan bu park, aynı zamanda pek çok nadir kelebek, hayvan ve kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Trekking için harika bir yer olan park, buradaki tepe yamaçları, Neelakurinji’nin çiçeklenmesinden kaynaklanan mavi bir halıyla kaplandığında muhteşem bir yer haline geliyor. On iki yılda bir kez çiçek açan Western Ghats’in bu kısmına ait endemik bir bitki. 

  Parka gitmek için Rajamala otobüsüne binmek gerekiyor. Yol çay bahçeleri görüntüsüyle yaklaşık yarım saat sürüyor ve bir kişi 16Rs.

  Parkın girişine geldiğinizde sıraya girip kişi başı 400Rs vererek biletinizi alıyor ve ileride bekleyen parkın otobüslerine biniyorsunuz.

  Muhteşem çay bahçeleri manzarasıyla yürüyüş yapacağınız, izinli bölgeye çıkıyorsunuz. Bundan sonrasına yürüyerek devam ediliyor. Mevsimden dolayı suyu kalmamış şelaleden yukarıya devam ediyoruz.

   

  Anamudi tepesi muhteşem görüntüsüyle hoşgeldiniz diyor.

   

  Yukarılara çıktıkça aşağılardaki çay bahçelerinin görüntüsü, ayaklarınızın altında yeşilin her tonundan yemyeşil bir halı gibi adeta. Aslında herkesi cezbeden buralara getiren de bu muhteşem görüntüler zaten.

   

  Bazen bu fotoğraftaki gibi, doğanın gücünü görüp, taşta bile neler canlanabilir, insanoğlu öldürmese dokunmasa dedirtiyor.

  Oniki yılda bir açan Neelakurinji güzelliğini göremedik ama, tam rotanın sonuna gelmiştik ki  2 tane Nilgiri Tahr etrafta otluyor. Herkes fotoğrafını çekme peşinde, tabii biz de. Keçilere dokunmak ya da herhangi bir şekilde müdahale etmek yasak. Her yerde ikaz tabelaları var. 

   

  Yürüyüş yolumuz bitiyor, daha ileriye gidilemiyor. Aslında Anamudi’ye trekking yapılıyor, ama trekking için önceden izin belgesi almak gerekiyormuş. Biz batonlarımızla gitmiştik, direk yürüyüş yapılıyor zannettik ama öyle değilmiş. Ve tabela ”Here is the limit” diyor, biz de herkes gibi dönüyoruz.

  Dönüş yolunda son kare Anamudi Tepesi

  Gelirken otobüsten indiğimiz yerden, tekrar otobüse biniyoruz ve aşağıya iniyoruz. Çıkışta park hakkında bilgi verici fotoğrafların da olduğu merkeze giriyoruz.

  Yarın sabah Kochi’ye döneceğiz, oradan da yaklaşık 2 aydır kaldığımız Hindistan’a hoşçakal diyeceğiz.

          

   

   

  2 Responses to “Çay tarlalarıyla ünlü yeşil Munnar”

   • Gerçekten yemyeşil bir yer. Dağ keçilerinin de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca korunma altına alınmış,dokunmak bile yasak, sadece uzaktan bakıyorsunuz.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: