Hoşçakal Nepal Namaste

  1 Comment

  Güler yüzlü insanların ülkesi hoşçakal

  Yaklaşık 1 aydır kaldığımız, kaldıkça alıştığımız ve evimiz gibi olmaya başlayan, güler yüzlü insanların ülkesi Nepal’e hoşçakal deme zamanı geldi. Bugün Katmandu’da son günümüz, buradan Hindistan’a geçiyoruz, ama içimizde garip bir duygu, Hindistan’ı tekrar görmenin heyecanıyla, Nepal’den ayrılmanın burukluğu gel git halinde.

  Özellikle son 10 günde çok güzel dostluklar kurduk, bu hüznün nedeni biraz da bu olsa gerek. Bütün gün sohbetlerimizin ana konuları, bir sonraki gelişimizde neler yapacağımızla ilgili konuşmalarla geçti neredeyse. 

  Bugün günümüzü Katmandu’nun yürüyebildiğimiz kadarıyla sokaklarını arşınlayarak geçirdik. Parklarını, Durbar Meydanını, Thamel’i, arka sokakları son bir kez turladık.

  Durbar Meydan’ına giderken girişine yakın renkli görüntüler…

  Durbar Meydan’ından son kareler…

  Meydanın çıkışında renkli kıyafetler, eşyalar almadan gitmeyin diyorlar.

  Sokak aralarında kamerayı gördükleri anda poz vermeye hazırlananlar… Bazen öyle spontan gülümseme ve bakış yakalanıyorki…

  Bir tarafta hediyelikler, diğer tarafta yemeceler…

  Kumaşları satanlar ve dikenler… Ama makinenin başında hep erkek terzi gördük, kadın terziye rastlayamadık. Belki onlar evde dikiyorlardır, bilemedim??

  Dolaşa dolaşa yorulduk parkı görünce girip biraz nefes alalım dedik.  Ratna Park’ta içindeki gölette ördeklerin yüzdüğü Shankhadharpark. Bizim Ankara’nın Kuğulu Park’ı gibi ama onun büyük olanı, bir de girişte 75Rs ödeneni diyelim. Kapı girişinde free wifi de var.

  Merhaba

  Tabii her gün görüp ”namaste” dediğimiz kişilere de uğradık. En son ise Merhaba Restorana gittik. Son günlerde tanıdığımız, bize çok yardımcı olan, Türk yemekleriyle midemize bayram ettiren, aslen Nepal’li olan sahibi Coşkun Beyin yemeklerini bir kez daha tadarak gidelim istedik.  Nepal’i ve Katmandu’yu daha da sevmemize neden olan Coşkun Bey ve restoranında karşılaştığımız bazı gezginlerle de vedalaştık.

  Kendisiyle kısa bir de röportaj yaptık. Neden Türk mutfağı, neden ismi Coşkun, Türkiye sevgisinin nedeni nedir gibi, kısa bir sohbet de oldu. 

  Bu arada ıspanak, patates ve peynir ile yapılan tereyağında kızartılmış, nefis mo moları gömdük. Yine bize yardımcı oldu ve 500Rs gibi çok uyguna ayarladığı ( 1000Rs’ye gelmiştik ) taksiyle de havaalanına gittik. 

  Bu güzel insanların ülkesine tekrar gelmek umuduyla, hoşçakal namaste Nepal…

  One Response to “Hoşçakal Nepal Namaste”

  1. Harikasınız bayıldım ama belki posta yoluyla Merhaba restoranta bir şeyler yollamak isteyenler olabilir adres olsaydı çok iyi olurdu

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: