Hoşçakal İstanbul, Namaste Nepal

  2 Comments

  Hoşçakal İstanbul

  İki gündür çok heyecanlıyım, mecburiyetlerden kaynaklı son 2 güne kalan ve halledilmesi gereken işlerin telaşının da içinde, farklı bir heyecan bu. Hani derler ya içim içime sığmıyor, işte öyle bir şey. ‘’Acaba nasıl bir gezmece süreci yaşayacağım? İngilizcem çok iyi değil, çok sorun yaşar mıyım? ‘’  gibi sorular da aklıma gelmiyor değil. Bütün bu duygusal süreçle son ana geldik ve Katmandu’ya gitmek için Sabiha Gökçen Havaalanına doğru yola çıktık. Uzun bir süreliğine ”Hoşçakal İstanbul diyoruz. Uçağımız zamanında kalkıyor, Dubai’de 3 saatlik bir aktarma sonrasında Katmandu Tribhuvan havaalanındayız. Bu sefer de ”Namaste Nepal” diyoruz.

  Namaste Nepal

  Vize almak için önce bazı formların doldurulması gerekiyor. Herkes doldurulacak form peşinde, boş form bulmakta zorlanıyorsunuz, farklı kuyruklar var, bir düzensizlik, bir keşmekeş anlayacağınız. Biz de kıt İngilizcemizle hangi formları dolduracağımızı inceleyerek, ne istiyorlarsa yazmaya çalıştık. Önce Arrival Information, sonra da Application formunu doldurduk. Daha sonra farklı bir form dolduracağımızı zannettiğimiz için kuyruğuna girdiğimiz digital ekranda da, aynı application formu karşımıza çıktı, orada daha kolay oldu, üstelik resminizi de kendiniz çekip forma koyuyorsunuz, böylece fotoğraf da vermiyorsunuz.

  Üzerinde kodlu ana bilgiler olan, formun çıktısını aldıktan sonra, vize veznesine gidiyorsunuz, formları verip, vize ücretini ödüyorsunuz. Ne kadar kalacaksanız, örneğin 15 gün 25$, 30 gün 40$, 90 gün 100$. Biz 30 günlük alacağımız için kişi başı 40$ verdik. Sonrasında vize kuyruğunun 15-30 günlük olanına girdik, değerli evraklarımızı ve pasaportumuzu da vererek, çok şükür 1 saat içinde vizemizi de aldık.

  Bagajlarımızı da alarak artık havaalanından çıkabiliriz, vizemiz de var, hem de 30 günlük. Havaalanında preaid ve diğer taksiler var ama, durumun ne olacağını bilemediğimden, bir de o yorgunluğun üzerine adres sorunu yaşamamak adına konaklayacağımız yere, bizi havaalanında karşılamaları için mesaj atmıştım. Daha önceki kötü Hindistan tecrübesinden sonra, o kaosu yaşamak istemedim. Çıkışta taksi bekliyordu, akşam trafiğinin de etkisiyle 25 dakikalık bir yolculukla kalacağımız yere geldik, çok da rahat oldu. Taksi ücreti olarak 10$ verdik. Bakalım Katmandu nasıl bir yermiş, yarın tanışacağız.

   

  Categories: ASYA, Katmandu, NEPAL Tags: Etiketler: , , ,

  2 Responses to “Hoşçakal İstanbul, Namaste Nepal”

  1. Dilek güzel yolculukların olsundetayları paylaşman çok güzel fikir! Katmandu’ya kapıdan vize alınması gerektiğini öğrendim mesela. Konaklama organizasyonu ve diğer ayrıntıları da paylaşırsan ben kendi adıma çok mutlu olurum

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: