Tayland, Vietnam, Kamboçya Gezi Maliyeti

  No Comments

  Hazırlık Aşamasında Dikkat edilecekler

  Bu yazımda üç haftalık Tayland, Vietnam, Kamboçya gezimizin maliyeti ve hazırlık aşamasında dikkat edilecekler gibi konulara açıklık getirmeye çalıştım.
  Güneydoğu Asya çok merak ettiğim bir coğrafya olmuştur. Ama öncelikle nereden başlayayım, nereleri gezeyim, buraları ne kadar zamanda gezebilirim sorularına, araştırarak ve şartları olgunlaştırarak kendi içimde karar vermem gerekti. Tayland, Vietnam ve Kamboçya olarak karar verince hazırlıklar başladı. Eşim, oğlum ve arkadaşının da katılmasıyla, hep beraber çok keyifli, farklı ve gönül penceremizde ayrı bir yeri olan üç haftalık bir gezi yaptık.

  En fazla maliyeti olan ulaşım olacağından, öncelikle İstanbul-Bangkok gidiş dönüş uçak biletleri ve diğer uçak biletlerini almak gerekiyordu. Her zamanki gibi https://www.skyscanner.com.tr/  sitesinde bilet takibi yaparak biletler alındı.

  Gezinin rotası , İstanbul – Bangkok – Pattaya – Bangkok – Hanoi – Hue – Hoian – Ho Chi Minh – Phnom Penh – Siem Reap – Bangkok – Phuket – Bangkok – İstanbul olarak netleşti.

  Rotaya göre erkenden konaklayacacağımız yerlerin rezervasyonlarını da yapmak gerekiyordu. Onları da çoğunlukla puanı yüksek ve ekonomik olan, ama mümkün olduğu kadar merkezi konumlu otelleri tercih ederek https://www.booking.com. sitesinden yaptım.

  Turların haricinde nereler, nasıl gezilir, yerel tatlar nelerdir, neleri mutlaka yapmamız gerekiyor diye araştırdım. Gittiğimiz yeri aynı zamanda yaşamak da gerekiyor. Uçaklar, rezervasyonlar,turlar, şehirlerde gezilecek  ve görülecek yerler, ara ulaşımlar, yemeceler vs bütün detaylar şekillendi ve artık gün saymaca başladı. Her şey hazırdı ve buradaki kara kışı bırakıp sıcaklara göç ediyorduk. Hazırlıklar ile ilgili detaylar anlattığım yazı http://bidunyagezmece.com/tayland-vietnam-kambocya-gezisi-hazirlik/ tıklayınız

  Merakla beklediğimiz üç haftalık gezimizi tamamlayıp döndüğümüzde, gözümüz hala arkada daha gidemediğimiz ve göremediğimiz yerlerdeydi. Tekrar gitmeyi arzu ettiğimiz bu gezinin, rotasının çizilmesinden ve hazırlıklarının yapılmasıyla, 23 Ocak 2015 günü başlayan ve dönüş uçağına bindiğimiz 14 Şubat 2015 gününe  kadar yapılan harcamaları çıkardım. Bu bazı kişilere göre daha az veya daha fazla olabilir. Yemeklerinizi daha ucuza getirebilir, daha ucuz hostellerde konaklayabilirsiniz. Biz bütün yerel yemekler ve tatları denemeye çalıştık. Yerel içkileri biraz fazla tükettik. Daha çok restoranları tercih ettik. 4 kişi olmanın avantajıyla genelde taksi kullandık. Kalış süremizin imkan verdiği kadarıyla bulunduğumuz bölgenin bütün çevre turlarına katılmaya çalıştık. Aktarmalı uçuşumuzla beraber 4 ülke, 9 şehirde sürekli hareket halinde olmamız, farklı ülkeler ve şehirlerin olması nedeniyle en fazla maliyet ulaşım oldu. 

  Maliyet detayları

  • Uçaklar
  • İstanbul – Bangkok – İstanbul ( Gidiş dönüş ) ⇒ 630$
  • Bangkok – Phuket – Bangkok ( Gidiş dönüş ) ⇒  88$
  • Bangkok – Hanoi  ⇒ 84$
  • Danang – Ho Chi Minh ⇒ 24$

  Toplam Uçak maliyeti  ⇒ 826$

  • Otobüsler
  • Sleeper bus (Hanoi – Hue – Hoian ) ⇒ 22$
  • Şehirlerarası otobüsler ( 4 Kez ) ⇒ 62$ ( Bangkok- Pattaya / Pattaya – Bangkok / Ho Chi Minh- Phnom Penh / Phnom Penh -Siem Reap-Bangkok)

  Toplam otobüs maliyeti ⇒ 84$

  Diğerleri;

  Taksi 250$ ⇒  / Kişi başı ⇒ 65$

  Tuktuk ⇒ 40$ / Kişi başı ⇒10$

  Konaklama ⇒ 250$

  Vietnam ve Tayland turları ⇒ 160$

  Müze ve tapınak girişleri ⇒ 40$

  Kamboçya vize ⇒ 35$

  Alkollü içecekler ⇒ 150$

  Yemek ⇒ 500$ / Kişi başı 125$

  Bagaj Farkı ⇒30$  / Kişi başı 10$

  Özetle gezi bitiminde standart maliyetler 

  Ulaşım ( Uçak, otobüs, taksi, tuktuk ) ⇒ 985$

  Konaklama  ⇒ 250$

  Yeme – içme  ⇒ 275$

  Turlar, müze ve tapınaklar ⇒ 200$

  Diğer  ⇒ 50$

  Diğer aklıma gelmeyen harcamalarla 1800$ civarında bir maliyet oldu. Son haftaya girerken doların yükselmesi TL rakamlarını biraz daha yükseltti. Buna alışverişinizi ve diğer özel harcamalarınızı da ekleyebilirsiniz.

  Faydalanabileceğiniz siteler

  Böyle bir gezide benim faydalandığım, sizin de faydalanabileceğiniz düşündüğüm siteler ise aşağıdaki gibi;

  Uçaklar için ⇒  http://www.skyscanner.com.tr/

  Konaklama için  ⇒  https://www.booking.com/ 

                              http://www.hostelbookers.com/ 

                              http://www.hostelworld.com/

  Phuket turları için  ⇒  http://www.phukettoursdirect.com/

  Vietnam’da otobüs, sleeping bus ve turlar için  ⇒  https://www.thesinhtourist.vn

  Vietnam tren kullanımı için  ⇒  https://vietnam-railway.com/ 

   

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: