Karlar Altında Bembeyaz Moskova

  2 Comments

  Yolculuk başlıyor

  Hazırlıklar bitti ve yolculuk başlıyor artık. 23 Ocak gecesi saat 21:35’de Moskova aktarmalı olarak Bangkok uçuşu için Atatürk Havaalanına geldik. Pasaport geçişi vesaire derken, buz gibi bir gecede Karlar Altında Bembeyaz Moskova’dayız.

  24 Ocak – Karlar altında bembeyaz Moskova

  Oğlumun yolladığı taksi ile onun evine doğru yola koyulduk. Her yer kar, ama araçlar vızır vızır gidiyorlar. Biz birazcık karda bile yolların felç olmasına alıştığımızdan araçları hayretle izliyoruz.Hep beraber biraz sohbet, acıkan midelerimize biraz kayıntı, biraz biralanma derken saat 05:00 ediyoruz. Gidip birkaç saat yatalım artık diyerek dinlenceye çekilme zamanı, çünkü gündüz Moskova’yı gezip, akşam da  Bangkok’a uzun bir uçuş bizi bekliyor.Birkaç saat uyuyup dinlendikten sonra, güzel bir kahvaltı yapıp kendimizi dışarı attık.

  Kızıl Meydan

  Her yer karlar altında, bembeyaz bir Moskova’dayız. Metroya atlayıp Kremlin Meydanına ( Kızıl Meydan ) geçtik.  Moskova’nın simgelerinden Aziz Basil Katedrali , Lenin’in mozolesi,  Moskova Tarih Müzesi, ve GUM alışveriş merkezi de bu meydanda. Ruşçada Güzel Meydan anlamına da gelen Kızıl Meydan, tarih boyunca idamlara, mitinglere, resmi geçitlere tanıklık yapmış. Karlar altında kış pazarının kurulmasıyla oldukça renkli ve  hareketliydi.

  Meydanın sembollerinden Aziz Basil Katedrali, Soğan başlı katedral Korkunç İvan tarafından, Rusya’nın Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandıkları zaferlerini kutlamak amacıyla yaptırılmış. Katedraldeki sekiz kubbe , sekiz zaferi simgelemektedir. İlk yapıldığında som altın olan kubbeler, daha sonradan renklendirilmiştir.

  Moskova Tarih Müzesinin önünde ailece fotoğrafımız, Moskova hatırası gibi oldu.

  Siyah ve kırmızı granitten yapılan piramit şeklindeki Lenin’in mozolesi 1924 yılından beri bu meydanda.

  Kızıl Meydanın bir çephesini kaplayan ve büyük bir alışveriş merkezi olan GUM, 120 yıllık tarihi bir bina . Dairesel cam tavanı, şık asma katları ile içeri girdiğinizde alışveriş merkezinden daha çok müze hissi yaratan GUM, mağazalarıyla da keyifli bir kapalı çarşı havasında.

   

  Kurtarıcı İsa Kilisesi

  Kurtarıcı İsa Kilisesi, Napolyon’a karşı kazanılan zafer için yapılmış.Bizans mimarisi etkisindeki kilisenin kubbesi som altından yapılmış. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğundan çekemedik. Geçen gezimizde kiliseye Kutsal haç geldiği için yolları kapattıklarından görememiştik.

  En son Gorki Parkda biraz yürüyüş yaptıktan sonra yemeğe, oradan da metroyla 24 Ocak gecesi uzun bir Bangkok uçuşu için Sheremetyevo Havaalanına gittik. Emanet kışlıkları teslim edip, oğlumla vedalaştık. Yarın sabah Bangkok’da olacağız.

  2 Responses to “Karlar Altında Bembeyaz Moskova”

  1. moskova gezisini en sonlara bıraktım, zira yakın. tabii ki bir yaz ayı olmalı. şu uzakları bitireyim de oralarada giderim inş.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: