Bangkok’tan Phuket’e

  2 Comments

  8 Şubat – Phuket

  Phuket Havaalanına inince taksilerin bölgeye göre fiyatlandığını gördük.  Kişi başı 180Baht’a  minivanlar da var. Taksi Patong’a 800Baht. Çıkıştan fişinizi alıp, binmek için sıraya giriyorsunuz. Taksiler geniş ve rahat, limuzin taksi diye geçiyor. 4 kişi rahat rahat yolculuk yapılıyor. Çünkü Patong 1 saat kadar sürüyor.

  Uyarmakda yarar var, taksici yolda bir yerde durdu, meğer turizm acentasıymış. Bize tur ayarlamaya çalıştı, bazı minivanlar da aynı yerde durmuştu. Tur fiyatları oldukça yüksek, sakın ordan alayım demeyin. Ben daha önceden internetten araştırdığım için yaklaşık fiyatları biliyordum ve hiç ilgilenmedik. Nerdeyse iki katından fazla fiyat çekiyorlar, sonra pazarlıkla biraz düşecekler, siz de ne güzel indirim yaptı diye sevineceksiniz. 1500Baht vereceğiniz tur, 3500Baht gibi, anlayın işte farkı.

  Tabii yolun 1 saat kadar sürmesi, otele yerleşmemiz, hazırlanıp çıkmamız biraz geç oldu. 4 gün boyunca buradayız. Her gün için bir program yaptık ama, geç olduğundan acentaların çoğu kapanmıştı ve almayı düşündüğümüz turlara bakmayı yarına bıraktık. Rahat rahat bakarız diye düşündük, iyi ki de öyle yapmışız.

  Önce güzelce karnımızı doyurduk, sonra da Bangla Caddesinden sahile doğru bir tur yaptık. Birer bira devirip, dinlence için otelin yolunu tuttuk. Yarın Patong plajında dinlenceli deniz keyfi yapacağız.

  9 Şubat-Phuket Patong

  Phuket

  Phuket, Tayland’ın en büyük ve en popüler adası. Dünyanın her yerinden turist akını olan ada, Tayland’ın güneyinde Andaman Denizi kıyısında yer alıyor. Tsunami faciasından sonra hızla toparlanmış ve eski popülaritesini kazanmış. Her yaşa, her tatil anlayışına ve her bütçeye göre tatil imkanı var. Doğal güzellikleri, sualtı keyfi, gece çılgın eğlenceleriyle herkese ve her keseye hitap ediyor.

  En popüler, hareketli ve eğlence merkezi olan Patong Plajı. Diğerleri daha sakin olan Karon, Kata ve Kamala plajları. Phuket kalkışlı yapılan, ada turları ve Phang Nga Milli Parkına yapılan turlarla keyifli bir tatil yapmak mümkün.Biz de hepimize hitap etmesi için Patong plajında kalmayı tercih ettik. Tatile çıktığımızdan beri 15 günün yolculuk yorguluğuyla sabahleyin geç kalkarak biraz dinlence keyfi yaptık.

  Phuket turları

  Kahvaltı sonrası birkaç tur acentasına bakarak Patong merkeze doğru yürüdük. Eğer istediğimiz gibi uygun fiyatlara bulamazsak internetteki siteden alacağız. http://www.phukettoursdirect.com/ Phuket turları konusunda bilgi alabileceğiniz güzel bir site. Promosyon yaptığını yazan bir firmadan çok sıkı pazarlıkla 3 günlük tur aldık. Yarın için James Bond turu, sonraki gün için Safari turu ve son gün için ise Phi Phi turu. Safari turları içerik olarak farklı,  ben ısrarla zipline aktivitesi de istediğimden, safarinin içinde zipline olan Khao Lak Safari turunu aldık. Sonradan zipline dahil edersen, extra 400Baht ödeniyor. Biz hepimiz için onu da dahil ettik ve 3 turu, 4 kişi için 14.500 Baht’a aldık. Yani kişi başı 400Baht’lık zipline dahil 3625 Baht’a geldi. Sabah otelden alacaklar ve akşam otele bırakacaklar ve öğle yemekleri dahil.. Gerçi bütün turlar için bunlar dahil zaten. Akşam en erken dönen tur Phi Phi olduğundan onu en son güne bıraktık. Bangkok uçağına yetişmemiz kolay olsun diye.

  Patong plajı

  Yarın ilk turumuz sabah erkenden olduğu için, bugünü deniz, güneş keyfiyle geçireceğiz. Biletlerimizi aldıktan sonra Patong plajına sahil ve deniz keyfi yapmaya gittik. Gün içinde de güzelce dinlendik. İki haftadır hızlı bir tempoyla geziyoruz. Çok keyifli oluyor, ama insan arada bir de off yapmak istiyor.  

  Tsunami felaketinin olduğu zaman insanların en yüksek bina diye sığındıkları otel de arkamızda

   Ve yavaş yavaş gün batmaya başladı.

  Akşam Patong’un eğlence merkezi Bangla Road’a gittik. Aynı Pattaya’nın Walking Street’i gibi. Barlar, restoranlar, müzik, dans yani, same same. Bu kelime de buralarda o kadar çok kullanılıyor ki dilimize  pelesenk oldu, same same yani.Yemeğimizi yedikten sonra, biraz dolaştık ve sahilde daha az gürültülü bir yerde biralarımızı içtik.

  Buranın tuktukları da böyle…Disko tekerlek şeklinde, ışıl ışıl ve bol müzikli…

  Yarın James Bond gezisi için erkenden kalkacağız. 07:45- 08:00 arası gelip alacaklar. Abbas otele doğru gider.

  2 Responses to “Bangkok’tan Phuket’e”

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: