Masal Şehri Dresden

  2 Comments

  Dresden

  Sabahleyin daha önceden aldığımız tren biletimiz ile Berlin’den Dresden’e doğru yola çıktık. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Dresden tren istasyonunda iniyoruz. Şehre adımınızı atar atmaz, küçük ve sıcak bir masal şehri sizi karşılıyor. Dresden, Elbe Nehrinin kenarında kurulmuş. Saksonya’nın da başkenti olan bu şehre, ”Elbe’nin Floransa’sı” da deniyor. Şehir barok stili yapılarıyla August döneminin ihtişamını gösteriyor. II.Dünya Savaşı’nın son günlerinde ABD ve İngiltere tarafından yoğun bir şekilde bombalanarak yanan ve taş taş üstünde bırakılmayacak şekilde harabeye çevrilen şehir, aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş. Öyle ki şehrin tamamen yıkıldığı bilinmese binaların yüzyıllar öncesinden kaldığı zannedilir.

  Gezilecek Yerler

  Altmarkt Meydanına geliyoruz. Karşımızda bu masal şehrinin masalsı bir fotoğraf karesi.

  Eski kent meydanında şehrin simgesi olmuş pek çok yapı mevcut.

  Kreuzkirche, eski şehirde yer alıyor. Kilisenin 92 metre bir kulesi var ve halka açık. Tepesindeki kuleden şehri seyredebilirsiniz.

  Bu yapılardan birisi de barok stildeki, kum taşından yapılan kubbeli, Protestan Kilisesi Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi).Bombardımanda yaklaşık 300 kişi kiliseye sığınmış, ama atılan bombalara bir süre sonra kilise de dayanamamış. Sığınanlar kaçarak kurtulmayı başarmışlar ama kilise harap olmuş. Yıkılan kilise, 1993’de halkın bağışları ile yeniden inşa edilmeye başlanmış ve eski haline getirilerek 2009’da kullanıma açılmış. Kilisenin bir kısmı yıkılmamış kalıntılardan oluşuyor ve bombardımanın izlerini hala taşıyor.  Kilisenin önünde de Protestan Mezhebinin kurucusu Martin Luther’in heykeli bulunuyor. 

  Brühl Terrace, Dresden’in en popüler yerlerinden birisi. Teras denilince yüksek tepeler aklınıza gelmesin, birkaç merdivenli bir manzara seyir mekanı. Kraliyet Sanat Akademisinin de bulunduğu, en güzel Dresden şehir manzarasını görebileceğiniz bir seyir terası.

    

  Şehrin iki kıyısını birbirine bağlayan August Köprüsü ve karşı kıyıdan görüntüler.

  Şehrin simgesi olan yapılardan bir diğeri ise katolik kilisesi olan Hofkirche. Üzerinde 78 adet heykel var.

    

  Önünde ise Kral August’un heykeli bulunuyor. Saksonya kralı Güçlü August Polonya kralı olmak için katolik olmuş. Bu kilise ise onun oğlu tarafından yaptırılmış. Güçlü August’un kalbini bu kiliseye gömmüşler, naaşı ise Varşova da gömülüymüş. August, o döneme göre oldukça iriyarı biriymiş, atnalını eliyle ikiye ayırabilecek kadar da kuvvetliymiş ve o zamanlar Osmanlılar ona ”nalkıran” derlermiş.

  Dresden’in en önemli yapılarından biri de Zwinger sarayı. Zwinger’in anlamı iki sur arasında demekmiş. İçinde galeriler ve köşkler de var. Girişde Tiyatro Meydanı ve farklı bir yapıya sahip Semperoper bulunuyor. 

   

   

  Semperoper Opera Binası dünyanın en eski opera binasıymış ve bombardımandan sonra yeniden inşa edilmiş. Önünde Sakson Kralı olan Kral John’un atlı heykeli var.

   

  Köşeyi döndüğünüzde karşınıza diğer bir muhteşem eser Fürstenzug çıkıyor. 101m uzunluğunda ve 10m genişliğinde olan eser 25.000 Meissner porseleni kullanılarak yapılmış. 1200 – 1800’lü yıllardaki Saksonya asilzadelerinden 35 aile atlar üzerinde resmedilmiş. Duvar üzerinde toplam 93 kişi tasviri bulunuyor. Dönemin çağdaş kıyafetlerinin de resmedildiği duvarda, sanki Dresden tarihi resmi geçit yapıyor gibi tasvirlenmiş.

   

  Dresden sokakları

  Nasıl gidilir?

  Dresden’e en rahat, Berlin’den ya da Prag’dan trenle gidebilirsiniz. Biletlerinizi biraz erken alabilirseniz, çok uygun biletler bulabilirsiniz, promosyonlar da yakalayabilirsiniz.

  Biletleri internette http://www.raileurope.com/  ve  http://www.thetrainline-europe.com/ sitelerinden alabilirsiniz. 

   

  Ve Dresden’deki son dakikalarımız, daha fazla kalıp bu şehrin keyfini sürmek isterdik ama zamanımız kısıtlı maalesef. Prag trenine binmek için istasyona doğru hızla geçtik, kaçırmadan binelim ki gece Prag’da olalım. Hoşçakal masal şehri, tekrar gelmek üzere.

   

  2 Responses to “Masal Şehri Dresden”

  1. sevgilil dilek hn.cığım.
   bunlar doküman. resimler çok net, anlatım yoldan çıkarıcı. ellerine sağlık devamını takip edeceğim.
   beni tekne ile nereye götürüyorsun?
   sevgiler
   nurefşan zeren

   • Nurefşan Hanımcım güzel yorumlarınız için çok teşekkürler,ben de yazarken tekrar oralara gidiyorum.Yazmak ve aylaşmak güzel bir duygu, sevgiler…

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: