Himalayalarda son günümüz

  No Comments

  Himalayalarda son gün

  Gece ilaçlarımı da içtikten sonra, hemen yattığımızdan iyice dinlendik, bugün daha iyiyim. Himalayalarda son günümüzün yürüyüşünü de tamamlamaya çalışacağım. Sabah kahvaltı sonrası, hazırlanıp yine düştük yollara… Rotamız değişti, akşam karar verdiğimiz gibi, bu sefer Gandruk tarafına gidiyoruz. Yolun inişli olduğunu söyledikleri için tempolu gideriz diye düşünüyorum.Çantalarımızı yüklenip saat 09:00 gibi yola koyulduk. 

  Yol şimdiye kadar yürüdüğümüz en güzel, en iyi yol diyebilirim.

   

  Orman içinden gidiyorsunuz, nehir size eşlik ediyor, bazı yerlerde küçük şelaleler var, yani keyifli bir yol.

  Bazı yerlerde yükseltiler ve merdivenler var, ama zorlayıcı değil. Kısa mesafeli olduğundan ve hemen sonrası düzlük ya da inişli devam ettiğinden beni zorlamadı.

   

  Gandruk’a geldiğimizde saat 15:00 olmuştu, kısa fotoğraf molalarıyla yürümüştük, 20km yolu tempolu bir şekilde, iyi bir zamanda yürümüşüz. Gandruk da bol merdivenli ama biz bu sefer inişteyiz. 

  Buradan Nayapul’a otobüs baktık, ama maalesef o saatlerde yoktu, akşama doğru yolcu olursa belki kalkarmış. Private jip var sadece dediler, kaç kişi binerseniz binin fiyat aynı. Nayapul’dan Birethani’den otobüsü beklemeden bu jiplerle gelenler vardı, içlerinde en az 6 kişi vardı. Bizim fazla seçeneğimiz olmadığından istedikleri 4000Rs vererek bindik ve Nayapul’a geldik. İlk başta parası çok fazla gelmişti, paylaşacak kimsede yoktu. Ne de olsa bu yol otobüsle 300-400Rs arası ediyor, ama yol bir felaketti, bu yola araba bile sokulmaz, helal olsun dedik. Biz bu yolun Nayapul – Birethani kısmını yürüyüş yolundan gittiğimiz için araba yolunun bu kadar kötü olabileceğini tahmin edemedik. Tek kelime ile hoplaya zıplaya, kafanız arada tavana çarpacak şekilde yayık içinde gibi gidiyorsunuz.

  Birethani’deki Check point, bu sefer çıkış kaydımızı da yaptı ve Nayapul’da daha önceden otobüse bindiğimiz yerde jipten indik. Pokara’ya gidecek otobüsler orada bekliyordu zaten, kişi başı 300Rs vererek ilk gelene bindik. Yine hoplaya zıplaya, yol yapım çalışmaları arasında Pokhara’ya geldik. Deprem sonrası, yollar iyice bozulduğundan heryerde yol çalışması var. Yine çantalarımızı bıraktığımız eski otelimize geldik. Sanki eski mahallemize gelmişiz gibi oldu.

   

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: