Tayland, Vietnam, Kamboçya Gezisi Hazırlık

  2 Comments

  Hazırlık

  Güneydoğu Asya coğrafyası, gizemli, egzotik ve insanı her daim şaşırtan yapısıyla hep merak edilen bir coğrafya olmuştur. Benim de çok yapmayı çok arzu ettiğim Tayland, Vietnam, Kamboçya gezisi hazırlık çalışmaları böylece başladı. Ama böyle bir geziye hazırlık için öncelikle nereden başlayayım, nereleri gezeyim, buraları ne kadar zamanda gezebilirim sorularını araştırarak ve şartları olgunlaştırarak kendi içimde karar vermem ve bir ana rota belirlemem gerekti. 

  Üç haftalık senelik iznimi de Kasım ayından ayarlayınca Ocak ayı için hazırlık yapmaya  başladım. Gezimiz, ben ve eşime, oğlum ve arkadaşının da katılmasıyla 4 kişilik olmuştu. Biz bu üç hafta boyunca, hep beraber çok keyifli, farklı ve gönül penceremizde ayrı bir yeri olan üç haftalık bir gezi yaptık.

  Uygun uçak biletlerinin alınması

  Hazırlık aşamasında maliyet olarak en önemlisi uygun uçak biletlerinin alınmasıydı, özellikle İstanbul – Bangkok gidiş dönüş uçak biletlerini ucuza almaktı. Biletleri erken zamanda almamız bizi mali açıdan rahatlatacaktı. Ben de her zamanki gibi  arama kolaylığı açısından https://www.skyscanner.com.tr/  sitesinde bilet takibine başladım.  Skyscanner yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında her zaman imdadıma yetişen, bir sürü versiyonlarda en ucuz uçuşu bulmama yardım eden bir site. Siteye herhangi bir komisyon ödemeden biletlerinizi güvenle alabiliyorsunuz.

  Bu şekilde uzun uçak yolculuğu yapılacak yerlere gidişlerde şartlarınız mümkünse biraz erken karar verip, 2 ay kadar önceden biletleri almak gerekiyor. Direk uçuşlar genelde oldukça pahalı, bu yüzden de uygun aktarmalı uçuşları bulabilirsiniz. Uzun aktarmalarda 10-12 saatinizi gece havaalanında geçireceğinize, aynı aktarma saati gündüze denk gelen ,ama aktarma yapacağınız yeri gezme imkanınız olan yerleri ve saatleri tercih etme imkanınız oluyor. Bu sayede aynı gün bir şehir gezisi de yapabiliyorsunuz. Bulamadınız ise kısa aktarmalı, size yolculuğu eziyet haline getirmeyen uçuşları tercih etme imkanı veriyor. O zaman daha uygun biniş saati  ve varacağınız yerdeki uygun iniş saatleri olan, kısa aktarmalı uçuşlarda bulma imkanınız oluyor. Yani alternatifler daha fazla oluyor.

  Rotamız, Tayland, Vietnam, Kamboçya olacaktı, ama uzun uçuş gidiş dönüş İstanbul – Bangkok olacaktı. Aralık ayı başında biletlerimizi almak istedik, ama  biletler bizim istediğimiz tarihlerde 4 kişilik kalmayınca, onun fiyatına yakın 23 Ocak gidiş, 14 Şubat  dönüş Moskova aktarmalı olarak Aeroflot’tan 630$ dan ( 2015 ) aldık. Gidişi Moskova uzun aktarmalı olarak özellikle tercih ettik. Büyük oğlum zaten Moskova’da yaşadığından, hem onu görmek, hem de karlar altında 1 günlük Moskova gezisi yapmak fikri iyi geldi. Dönüşte de 3 saatlik bir aktarmamız vardı. Makul bir bekleme süresi, indi bindi derken, kalan zaman da havaalanında geçecek, sonra da İstanbul uçağıyla yolculuk bitecek.

  Rotanın detaylanması

  Biletleri aldıktan sonra hazırlık aşamasının en önemli noktası geçişleri netleştirerek  rotayı çizmekti. Sonuçta rotamız şöyle şekillendi:

  İstanbul – Moskova – Bangkok – Pattaya – Bangkok – Hanoi – Hue – Hoian ( Danang ) – Ho Chi Minh – Phnom Penh – Siem Reap – Bangkok – Phuket – Bangkok – Moskova – İstanbul

  Ulaşım

  Bazı geçişler uçakla, bazıları ise karayolu ile olacağından, ona göre öncelikli olarak diğer uçuşları da almamız gerekiyordu. Yine bütün uçak biletlerimizi Skyscanner sitesini kullanarak aldık. Diğer uçuşları da rotayı netleştirdikten birkaç gün sonra aldık, tabii yine Skayscanner sitesinden. Bangkok – Hanoi uçuşunu 84 $ ve Danang – Ho Chi Minh 24 $ Vietjet Havayollarından aldık. Gidiş dönüş Bangkok – Phuket uçuşunu Thai Lion Air ‘den 82 $ dan aldık ( 2015 rakamları ).

  Diğer geçişleri otobüsle yapacağız ve gittiğimiz şehirlerdeki acentalardan alacağız. Ama hangi otobüsleri kullanacağımızı, hangi turları alacağımızı bazı acentalardan fiyatlarıyla araştırdım. Oralara hazırlıklı gitmek lazım. Bazı forumlarda Vietnam’da sleeping bus kullanılabileceğinden bahsediyordu. Hanoi’den Hue’ye geçişte tren yerine sleeping bus kullanmak iyi olur gibi geldi. Hem trene göre daha ekonomikdi. Ama çok farklı yorumlar vardı ve tereddütte kaldım. Sonra rahat yolculuk yaptıklarını yazanları da okuyunca, bu da bize macera olsun diye sleeping bus ile yolculuk yapmaya karar verdik. İyi ki de yapmışız, rahat ve keyifliydi, bunu daha sonra anlatacağım. http://bidunyagezmece.com/vietnamin-baskenti-hanoide-son-gun/ tıklayınız

  Hangi turlar yapılır?

   Bangkok – Phuket – Bangkok için gidiş-dönüş uçak biletini Thai Lion Air’den 82$’dan aldık. Bangkok – Hanoi uçak biletini 84$’dan ve Hoian – Ho Chi Minh geçişi için de  Danang –  Ho Chi Minh  uçak biletini ise 24 $’dan Vietjet Havayollarından aldık. Diğer geçişler otobüsle olacağından, otobüs biletlerini gittiğimizde oralardaki acentalardan alacağız. Ama hangi otobüsleri, turları alacağımı ve nereden alacağımı fiyatlarıyla araştırdım. Oralara hazırlıklı gitmek lazım tabii.

  Bu yüzden de Phuket turları için https://www.phukettoursdirect.com/ sitesinden, Vietnam için ise, en çok tavsiye edilen ve hem otobüs, hem de turlar açısından bizim de çok memnun kaldığımız  https://www.thesinhtourist.vn/ sitesini kullandım. Vietnam’da da biletlerimizi ofislerinden aldık. Ama dikkat edin sahte şubeleri var, mutlaka sitedeki adresleri kullanın. Ama Phuket’te turları oradaki acentadan 4 kişi pazarlığıyla daha uyguna alabildik. Bazı forum ve bloglarda Vietnam’da şehirler arası geçişler için sleeping bus kullanılabileceğinden bahsediliyordu. Hanoi’den Hue’ye geçişte tren yerine sleeping bus kullanmak daha iyi gibi geldi, hem trene göre daha ekonomikti. Ama çok farklı yorumlar vardı ve önce tereddütte kaldık, sonra rahat yolculuk yapanları okuyunca, bu da bizim için değişik bir tecrübe ve macera olur diye düşündük. İyi ki yapmışız, son derece güzel, konforlu bir yolculuk oldu. Yata yata, keyifle ve etrafı seyrederek yolculuk yapılıyor. Bunun için de the sinh tourist ofislerine uğrayın. Tren kullanmayı düşünürseniz https://vietnam-railway.com/ sitesinden faydalanabilirsiniz.

  Konaklama 

  Rotaya göre erkenden konaklayacağımız yerlerin rezervasyonlarını da yapmak gerekiyordu. Otel rezervasyonlarını da yine her zamanki gibi http://www.booking.com/ tıklayınız sitesinden, puanı yüksek ve ekonomik olan, ama mümkün olduğu kadar merkezi konumlu otelleri tercih ettim. Merkezi konum önemli, çünkü istediğiniz zaman odaya gidip biraz dinlendikten sonra tekrar gezebiliyorsunuz. Gece geç saatlerde dönerken de kolaylık oluyor. Ücretsiz iptal seçenekleri olanları da tercih ederseniz, plan değişikliğiniz olduğunda, konaklamanın birkaç öncesine denk getirmediğiniz sürece iptal edebilir ve başka yerden rezervasyon yapabilirsiniz. Bunun için de herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Bu kriterlere sahip otel ve hostellerde 10-15$ civarında kalınabiliyor. Bangkok ve Vietnam’daki kaldığımız yerlerde kahvaltı da dahildi. Konaklamalarda ayrıca http://www.hostelbookers.com/ ve http://www.hostelworld.com/ sitelerini de kullanabilirsiniz.

  Diğer hazırlıklar

  Diğer hazırlıkların son aşamasında bazı sağlık önlemlerini de almak gerekti. Sağlıkçı olunca, önlem almadan çıkmam abi moduyla, önce aşılarımızı halletme yoluna gittik. Hepimiz tetanoz aşılarımızı yaptırdık. Eşim ve oğlumun arkadaşı da kandaki titreleri( koruma gücü ) düşük olduğundan ayrıca hepatit B aşılarını oldular. Yanımıza acil durumlar için bazı ilaçları aldık.

  Bunların haricinde daha rahat hareket etmemizi sağlaması için yeni bir sırt çantası daha aldık. Burada kara kış varken orada ise sıcaklık ortalama 30-32 derece olduğunu düşünürsek, tabii ki çantaya yazlıkları koymak gerekiyordu. Ama Moskova aktarmalı gidiyorduk ve 1 günümüz Moskova’da gezerek geçecekti ve orada İstanbul’dan daha kapkara kış bizi bekliyordu, -12 dereceler gibi. Oğlumdan orada kıyafet desteği alma planıyla hafif kıyafetlerle hazırlandık.

  Yola çıkmadan önce

  Turların haricinde nereler nasıl, ne ile gezilir, görülür ve yerel tatlar nelerdir, neleri mutlaka yapmamız gerekiyor diye araştırdım. Gittiğimiz yeri aynı zamanda yaşamak da gerekiyor. Uçaklar, rezervasyonlar,turlar, şehirlerde gezilecek  ve görülecek yerler, ara ulaşımlar, yemeceler vs bütün detaylar şekillendi. Artık hazırlık tamam sayılırdı, rotamıza göre turumuz, uçuşlar, otel rezervasyonları, alınacak turlar, şehirlerde gezilecek ve görülecek yerler, ara ulaşımlar, yemeceler gibi bütün detaylar şekillendi. 

  Yola çıkmadan listelerimizi de kontrol ettik. Yola çıkmadan son gün, yol için atıştırmalıklar hazırlandı. Kahvaltı için olmazsa olmazım keçi peynirimi de aldım. Bizi en azından 1 hafta idare etti. artık her şey hazırdı ve yola çıkmak kalmıştı ve gün saymaca başladı.

   

  2 Responses to “Tayland, Vietnam, Kamboçya Gezisi Hazırlık”

  1. Dilek Hanım Merhaba,
   Ne güzel de anlatmışsınız, Her şeyi bilet almakla başlayan maceralarınızı sonuçlandırana kadar okuyup bir serüvencinin başından geçenler diye kitaplaştıralım mı? Ne dersiniz?

   • Teşekkür ederim Alaettin Bey. Naçizane keyifle yaşadıklarımı paylaşmaya çalışıyorum.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: