Sri Lanka’nın güney sahilleri

  6 Comments

  Sri Lanka’nın güney sahillerinde gezilecek yerler

  Tarihi yerler, tapınaklar, doğanın içinde yürüyüşler derken adayı keyifle turladık. Dağ tepe gezdiğimiz Ella’dan sonraki rotamız ise Sri Lanka’nın güney sahilleri oldu. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın doğu kıyılarından Trincomalee ve çevresini daha önceden gezmiştik. Şimdi de deniz ve güneş keyfi için sıra güney kıyılarındaydı ve ilk durağımız Tangalle oldu.

  Tangalle

  Tangalle, Matara’nın 35 km doğusunda yer alıyor. Biz de Ella’dan Tangalle’ye Matara otobüsüyle  geçtik. Sri Lanka yollarının hızlı şoförleriyle hoplaya zıplaya, beyaz kumlu plajlara sahip olan bu büyük bir kasaba görünümündeki şehre yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk ile vardık. Otobüs ücreti 300LKR, yani 2$ kadar ediyor.

  Tangalle, güney sahil şeridindeki popüler yerlerin başlangıç noktası konumunda. Pembe beyaz kumlara sahip plajlarından Tangalle Beach dalgalarıyla bizi yerden yere vurdu, Goyambokka Beach daha sakindi, ama biraz rüzgarlı bir havaya denk geldiğimizden pek keyfini süremedik. 

  Mirissa

  Sri Lanka sahillerindeki en güzel sahil fotoğraflarının çekildiği yer, bizim de en beğendiğimiz ve keyif aldığımız yer oldu. Tangalle’den Mirissa’ya yaklaşık 1,5 saatlik bir otobüs yolculuğuyla geldik. Otobüs ücreti 150LKR, yani 1$.

  Denize girmek denilince hafif dalgalı denizi ile en güzel yer Mirissa. İsteyen bir tarafta sörf yaparken, diğer kıyıda ise denize girebilirsiniz. Denizin içindeki küçük adacığa merdivenlerle tırmandığınızda heryer ayaklarınızın altında oluyor. Sörf yapanları da rahatça izleyebilirsiniz. Akşam üzeri güneşin batışını seyretmek ise günün bonusu olacaktır.

   

  Galle

  Tarihi bir liman kenti olan Galle şehri, adanın batıya açılan kapısı olan Galle Fort ile önemli bir merkez. Kaleye çıkarken girişte saat kulesinin yanında göreceğiniz asker heykellerinin ardından, esintili havasıyla ve kıyı manzarası ile bol fotoğraflı bir gezinti sizi bekliyor.

  Şehrin içine girildiğinde küçük avrupai görünümlü kafeler, butik restoranlar, sanat galerileri göze çarpıyor. Daha çok sanki Benelüks ülkelerinde geziyormuşsunuz hissi yaratıyor. 

  Mirissa’dan Galle’ye ulaşım için, yine uçan otobüslerle 150LKR ( 1$ ) karşılığında gidebilirsiniz.

  Ayrıca belirteyim, hafta sonu ya da tatil günlerinden birine rastladıysanız, döviz bozdurmak için kuyumculara gidebilirsiniz. Alışveriş için de çok güzel takılar vardı, tabii almak zorunda değilsiniz…

   

   

   

  Kalenin burnunu dönünce isteyenler ve şehir halkı kıyıdan denize giriyor. Ama deniz için tavsiye edilecek güzellikte değil. Herkesin de tavsiye ettiği, ama bizim girmeye fırsatımızın olmadığı Unawatuna’da denize girebilirsiniz. 

   

  Galle’den sonra artık Sri Lanka rotamızın da sonuna geldik sayılır. Buradan tekrar Colombo’ya geçeceğiz.

  Negombo

  Negombo, küçük ve şirin sahil kasabası görünümünde bir şehir. Biz Galle’den Colombo’ya yine otobüsle geçtik. Colombo’dan başladığımız gezimizi havaalanına yakın olmasından dolayı da Negombo’da bitirdik.  Colombo ile Negombo arasını trenle gittik. Ama çok pişman olduk. Tren çok eski olduğundan çok yavaş, çok kalabalık, havalandırma diye birşey yok, eziyet yani. Metrobüs yolculuğu yapar gibi, yaklaşık 3 saat kadar da ayakta kaldık. Yani otobüsle gidin, oturarak ve daha çabuk gidersiniz.

  Gider gitmez sokaklarında ve  deniz kıyısında turladık.  Sri Lanka gezisi de burada bitiyor, ssabah erkenden uçağımız var, Tayland’a geçeceğiz. Ama bu küçük ve şirin şehir Negombo’ya, keşke 2 gün ayırabilseydik dedik. Siz fazladan bir gün ayırın, keyfini sürün.

  6 Responses to “Sri Lanka’nın güney sahilleri”

  1. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good. Alie Urbain Petronia

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: