Pokhara’da 3.gün

  2 Comments

  Pokhara’da gezilecek yerler

  Bugün niyetimiz  World Peach Pagoda ( Barış Pagodası ), Devi’s Fall ve Gupteshwor Mahadev Mağarasına gitmek. İlk önce Barış Pagodası için karşı kıyıya geçip, oradan da yürüyerek diğer yerlere geçmek.

  World Peach Pagoda ( Barış Pagodası )

  Barış Pagodası ya da stupası Pokhara’ya hakim bir tepe olan Ananda tepesinde kurulmuş bir Budist tapınağı. Savaşların yarattığı çirkinliğe karşı, Japon bir Budist rahibin öncülüğünde yapılmaya başlamış. Bu stupalardan dünyada 100 civarı varmış. Bunlardan 2 tanesi Nepal’de bulunuyor. Birisi bu stupa, diğeri ise Lumbuni’de bulunuyormuş. Sanskritçede shanti, barış anlamına geldiğinden, diğer adı da Shanti Stupa diye geçiyor.  

  World Peach Pagoda’ya, karadan taksiyle ya da kayık kiralayarak gidebilirsiniz. Biz kayık kiraladık ve Phewa gölünün karşı kıyısına geçtik. Hem böylesi daha keyifli oldu, karşı kıyıya geçene kadar gölde gezinti sefası yapmış olduk. Küreği biz çekmediğimiz için de daha rahat oldu. Dönüşte Devi’s Fall ve mağarayı gezeceğimiz için, biz sadece tek yön olarak bilet aldık. Bir ya da iki kişi farketmiyor, kayık kirası 710Rs, ayrıca can yeleği kirası da veriyorsunuz, kişi başı 20Rs. Kayıkçılar kürek çekerek göl keyfiyle sizi karşı kıyıya geçiriyorlar. İsterseniz ayrıca saatlik gezinti için de kiralayabilirsiniz. Kayıkların haricinde deniz bisikletleri de var, 8 kişiye kadar binilebiliyor.

   

  Karşıya geçerken gölün ortasında bir tapınak var. Şivaya adanmış olan bu Hindu tapınağı, Barahi Mandir Tapınağı. 

  Kıyıya varış 30 dakika kadar sürüyor, gezinti ve manzara süperdi. Kıyıda bir cafe de var. İsterseniz buradan tekrar dönüş yapabilirsiniz.

  Sonrası stupa tabelasını takiben merdivenlerden tırmanmaya başlıyorsunuz. En başta tabelada 45 dakika yazan tırmanışı, biz fotoğraf molalarıyla 1 saati aşkın, 1,5 saate yakın bir zamanda tamamlayabildik ve öğlen güneşinde bu merdivenler bizi bitirdi.

  Stupaya çıkarken ki manzaralarda durup fotoğraf çekmemek imkansız.

  Çevrede tam bir sessizlik hakim. Muhteşem manzarasıyla oraya çıktığınıza değiyor. Bütün Pokhara vadisi, Phewa gölü, hatta Himalayalar bile görülebiliyor.

  Stupaya çıkmak için ayakkabılarınızı çıkarıyorsunuz, ama Stupa olmasından dolayı içine girilmiyor. Zaten stupa içine girilmeyen demekmiş. Tapınakta bulunan Lord buda heykelleri, Japonya, Tayland ve Sri Lanka’dan gelmiş. Heykeller Buda’nın yaşam evrelerini anlatıyorlar.

  Stupayı gezdikten sonra, merdivenlerin diğer tarafından inmeye başladık.

  Çok güzel takılar, süs eşyaları satanlar var. Hatta atıştırmalık Hindistan cevizli ve tarçınlı tatlılar aldık ki, enfestiler. Taksi dolmuşların olduğu yere indikten sonra, köy içlerinden Davi’s fall’a doğru gittik. Biz yürümeyi tercih ettik ve çok da keyif aldık. Siz isterseniz taksiyle de gidebilirsiniz.

  Yol stabilize köy yolu, ama tırmanmıyorsunuz inişli gidiliyor. Okuldan çıkan öğrencilerle, arada yerlileriyle sohbet ederek, manzaralar eşliğinde, keyifle yaklaşık 1 saat kadar yürüdük.

  Devi’s Fall

  Bu şelaleye Devi’s Fall denilmesinin hikayesine gelince, tatil için gelen İsviçreli Devi ailesinden bayan Devi’nin, suların fazla yükselmesinin sonucunda, sulara kapılıp kaybolmasından dolayı onun anısına verilen ad.

  Şelalenin girişi 30Rs, görsel olarak çok muhteşem bir farklılığı yok. En önemli özelliği yeraltında kaybolduktan sonra, yakınındaki Gupteshwor Mahadev Mağarasından çıkması.

  Gupteshwor Mahadev Cave

  Gupteshwor Mahadev Cave girişi, şelalenin karşı caddesinde. Tibet pazarının içinden geçilerek giriliyor. Giriş 100Rs. Girişindeki merdivenler ve işçiliği, heykeller çok güzel. Bu merdivenlerden döne döne iniyorsunuz. Mağara Nepal’in en uzun mağarasıymış. Çok karanlık olduğundan görsel bir farklılığı yok. En sonunda mağaranın içine dökülen Devi’s Fall görseli son noktayı koyuyor.

  Mağaradan da çıktığımızda hava kararmıştı, Lakeside yönüne giden yerel otobüsleri sorduk ve onlarla dönüşümüzü yaptık. Bugün yine iyi yürümüşüz 15 km, oldukça da yorulmuşuz.

  Otelimize giderken yarın çıkacağımız trekking için batonlarımızı da aldık. Dağlarda dolar değil de rupi istedikleri için, fazlaca dolar da bozdurduk. Bugün bu kadar yorulmasaydık, daha dinlenik geçirseydik daha iyiydi ama, neyse artık. Yarın sabah erkenden yola çıkmalı, Himalayalar bizi bekler…

  2 Responses to “Pokhara’da 3.gün”

  1. BENCE SİZ YÜRÜYEREK GERİ GELİN. UÇAK PARASINDAN KURTULMUŞ OLUP TAM BİR SEYAHAT OLUR. ADAM AKILLI.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: