Karlı Bir Orta Avrupa Gezisi

  No Comments

  Orta Avrupa gezisi hazırlıkları

  Sömestr tatilinde iki oğlumun da katılımıyla ailece bir Avrupa gezisi yapmak istedik. Öncelikli olarak ben Prag’ı çok görmek istiyordum. Ama Prag’a uçak biletleri pahalı olunca Berlin üzerinden gitmek istedik. Dolayısıyla başka şehirleri de katma fikriyle gezi rotamız, kışın karlı bir  Orta Avrupa gezisi şeklini almaya başladı. Orta Avrupa gezisi hazırlıkları için rotamız, Almanya ile başlayıp, Çekya ve Slovakya üzerinden Macaristan’a geçerek Avusturya’da bitmek üzere planlandı. Havalar buraya kıyasla çok daha soğuk olmasına rağmen, oraları karlar altında gezmek ayrı bir keyif olacaktı.

  Biletlerin alınışından konaklamaya kadar, dört kişi olduğumuz için ayarlamaları yaparken, hem memnuniyetimizi sağlayacak şekilde, hem de ekonomik davranmamız önem taşıyordu. 

  Uygun uçak bileti

  İlk önce durum itibariyle uygun uçak biletlerini almak gerekiyordu. Almanya – Avusturya, gidiş ve dönüş uçuşumuz için aramalarımızı yaptığımız https://www.skyscanner.com.  sitesinden, Pegasus Havayollarından Berlin gidiş, Viyana dönüş olarak aldık. Erken aldığımız için promosyon biletleri de yakalayarak çok uygun bilet bulabildik. rotaya göre diğer şehir geçişlerini tren ve otobüsle yapmak daha uygun ve ekonomik gözüktü. 

  Şehirler arası ulaşım

  Şehirler arası geçişler için otobüs ve tren kullanmaya karar verince,  hangi şehirde kaç gün kalacağımızı belirleyip, biletleri de erkenden almamız gerekiyordu. Biz de öyle yaptık. Berlin’den Dresden’e ve Dresden’den Prag’a geçişimizi trenle yapacaktık, bunun için de tren biletlerimizi www.raileurope.com  sitesinden aldık. Diğer şehirlere otobüs geçişlerimiz için ise otobüs biletlerimizi  www.eurolines.com sitesinin hangi ülkeye geçeceksek, o ülkeye ait olan sitelerinden aldık. Erkenden ve internet üzerinden online alımlarda promosyonları ve ekonomi biletlerini seçince geçişler de daha ekonomik oldu.

  Konaklamalar

  Konaklamalar için ise, https://www.booking.com  ve www.hostelbookers.com sitelerini kullanarak, metro ve gezilecek yerlere yürüme mesafesinde oan, merkezi yerlerde bulunan, yüksek memnuniyet puanı almış ve ekonomik olan yerleri tercih ettik. 

  Rota ve haritası

  Bu durumda alınmış biletler ve yapılan konaklama rezervasyonlarıyla netleşen gezimizin rotası şöyle şekillendi;

  İstanbul Berlin  Dresden  Prag  Bratislava  Budapeşte  Viyana  İstanbul

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: