Nepal’den Hindistan vizesi nasıl alınır?

  No Comments

  Hindistan vizesi maceramız

  Hindistan vizesine başvurmak için nereden olursa olsun, ilk önce https://indianvisaonline.gov.in/visa/ tıklayınız sitesine girerek online olarak formu doldurmanız, son kısmında da vereceğiniz fotoğrafla aynı olan fotoğrafı forma tarayıp yerleştirmeniz gerekiyor.  Bu işlem Türkiye’den de başvursanız aynı. Application formu dolacak, sonrasında da çıktısını alarak, fotoğrafınızı yapıştırıyorsunuz. Bunları yaptıktan sonra vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Türkiye’de randevu veriyorlar, istenilen evraklarla beraber gidip, bazen aynı gün bile alabiliyorsunuz.

  Nepal’de ise durum değişik, bunları yaptıktan sonra, randevu yok, direk vize ofisine gidiyorsunuz. Biz de öyle yaptık, ama cuma günü Hindu festivaline denk gelince, işimiz pazartesiye kaldı. Sabah erkenden kalktık ki, vize sırası olursa önlerde olalım diye. Nepal’de Hindistan vizesi nasıl alınır tecrübe edeceğiz.

  Sıra çok olmuyor demişlerdi, ama cuma günü tatile gidince, araya da hafta sonu girince kuyruk olur diye tahmin ettik. İyi ki de erken gitmişiz. Vize ofisi başvuruları 09:30 – 12:00 arası alıyor. Biz 08:45 gibi oradaydık, 09:30 gibi kapıları açtılar ve bizden önce 18 kişi vardı. Girişte numaratörden numaranızı alıp bekliyorsunuz. Dolar kabul etmiyorlar, rupi istiyorlar. Biz de yakındaki işlem yapan ofislerden bozdurduk, biraz kuru düşük ama başka çare yoktu.

  Soruları cevaplarken dikkat

  Saat 11:00 gibi sıramız geldi. Form bilgi kontrolleri yapılırken, sorun çıktı. Ben ”Daha önce Hindistan’a geldiniz mi” sorusuna ”hayır” cevabı vermiştim. Çünkü tarih ve vize bilgileri istiyorlardı, bu bilgiler de eski pasaportumdaydı ve bilmiyordum. Bilgiyi atlarsanız, bir sonraki sayfaya da geçemiyorsunuz, ben de hayır yazayım çözümünü ürettim mecburen. Ama meğerse, hatırladığınız tahmini bir tarih ve yaklaşık vize sürenizi yazmanız yeterliymiş. İş durumu bilgisinin olduğu yere de, ikimizde emekli olduğumuz için, sadece emekli bilgisi yeterliymiş, önceki iş kısmına da, emekli ama hala çalışıyorsanız bilgi girecekmişsiniz, o da fazla bilgi oldu. Formları yenileyerek tekrar gelmemizi söylediler.

  Tekrar gittik, dışardaki ofislerden birinde yeniden form hazırlattık, kişi başı 650Rs daha verdik. Saat 12:00 olmadan tekrar sıraya girdik ve bekledik. Çıkarken uyanıklık yapıp numara aldığım için, en azından tekrar geldiğimizde biraz daha önlerde olduk. Saat 14:30 gibi sıramız geldi, bir sürü soruyu tekrar cevapladık. İkimiz için 24000Rs ödememizi yaptık, 5 gün sonra, cuma günü vizemizin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için gelmemizi söyledile. Yine aynı saatlerde, ödeme makbuzuyla sabahtan geleceğiz, çıktıysa pasaportlarımızı bırakacağız. 

  Sabahtan beri dışarı da çıkamadığımızdan, hem acıktık, hem soğukta beklemekten üşüdük ve tüm günümüz perişan şekilde geçince, otele geldiğimizde sadece yemek için dışarı çıktık. 

  Başvurudan sonrası

  Katmandu’da vize beklerken 5 günümüzü de relax bir şekilde, gezerek değerlendirdik. Cuma günü tekrar gittik, vizemizin onaylandığını ve bugün tarihiyle çıkacağını söylediler. Pasaportlarımızı bıraktık. Bir sonraki gün, yine hafta sonu olduğundan Pazartesi günü 16:00-17:00 arasında alabileceğimizi belirttiler. 

  Pazartesi günü gittiğimizde ise saat 17:00 civarı, artık beraber beklemekten kanki olduğumuz herkesin pasaportlarını 30dakika içinde dağıttılar. Biz de 2 aylık istediğimiz vizemize kavuştuk. Bu arada 2 ay ile 6 ay arasında bir fark yok. 

  Vizemiz kesinleşince Hindistan’a giriş kapısı olarak belirttiğimiz Delhi uçak biletimizi de alabileceğiz. Vize çıkmadan bileti almamanız konusunda da daha önceden uyarıyorlar. Artık 2 gün sonra Hindistan’da olacağız.

  Categories: ASYA, Katmandu, NEPAL Tags: Etiketler: , , ,

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: