Kerala Kathakali Gösterisi

  No Comments

  Kerala Kathakali Show

   Kathakali 17. yüzyılda Kerala’da doğmuş bir dans türüdür. Kathakali dansçıları en az altı yıl eğitim almadan sahneye çıkmazlar. Kerala Sanskrit Tiyatrosuna özgü olan ve UNESCO Dünya Somut olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan Kathakali Dansı eski destanlardan günümüze uyarlayarak, konuşma olmadan yüz ifadelerinin ön plana çıktığı, pandomim tarzında yapılan çok farklı bir sanattır. 

  Show yeri, Kerala Kathakali Center ve önceden rezervasyon yapılıp biletinizi almanız gerekiyor. Bilet ücreti 350Rs, ama  sadecesaat 17:00’de başlayan ve yaklaşık 1 saat süren makyaj yapılan bölümü izlemek isterseniz ücretsiz. Sanatçılar makyajlarını sahnede yapıyorlar. Bu kısım da gösteri kadar ilginç, sırf bu nedenle çok fazla izleyici geliyor. Ama fotoğraf çekimleri en güzel üst kattan yapılıyor. 

    

  Salona girerken oynanan oyunun konusu ile ilgili bir açıklama izleyicilere dağıtılıyor. Makyajların bitmesiyle, müzik eşliğinde oyunun sunumu yapılıyor, kısa bir bilgi veriliyor. Dansı icra edecek sanatçılardan biri sahnede yerini alarak oyunda kullanılan yüz ifadelerini ve mimikleri anlatan kısa bir sunum yapıyor. Müzik eşliğinde gözlerin oynatılarak ifadelerin verilmesi muhteşemdi.

  İcra edilen oyunda rol icabı biri kadın oluyor. Oyun esnasında hiç konuşma yok, fakat el, kol, ayak hareketleri ama özellikle de yüz mimik hareketleri ile anlatılıyor. Öfke, nefret, cesaret,korku, heyecan,aşk gibi yüz ifadeleri kullanılıyor. 

  Daha sonra bir perde elle tutulup sahne kapatılıyor, ışıklar söndürülüyor, baş oyunculardan birisi müzik eşliğinde sahneye çıkıyor ve oyun başlıyor. 

  Oyunun konusu, her oyunda sürekli değişiyor. İyi ve kötü karakterlerin olduğu pandomim tarzı oyun yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. 

  Oyunun finaliyle ve aldığınız keyifle ayrılıyorsunuz.

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: