Efsanevi Ha Long Bay Gezisi

  No Comments

  29 Ocak – Ha Long Bay efsanesi

   Bugün efsanevi Ha Long Bay gezisi yani Ha Long Körfezini gezmeye gideceğiz. Farklı şekillerde de anlatılan Ha Long Bay efsanesine göre, tanrılar güçlü düşmanlarla savaşan Vietnam halkına yardım için anne ejderha ve çocuk ejderhaları  gönderir. Ejderhalar ağızlarından zümrüt taşları saçarlar ve bu taşlar da sertleşerek adacıkları oluşturur, düşmanlar engelleri aşamadıklarından savaşı kazanamaz giderler. Ejderhalar burayı çok sevdiklerinden gitmezler ve burada kalırlar.  Vietnamlılar da bu nedenden ötürü, anne ejderhanın indiği koya Ha Long yani inen ejderha, çocukların indiği koya da Bai Tu Long adını vermişler. 

  Ulaşım

  Biz de bu güzel efsaneye konu olan yeri görmek istedik, günübirlik aldığımız tur için erkenden kalkıp kahvaltıya indik ve turun servis aracını beklemeye başladık. Araç gecikince bizi unuttular mı derken, nihayet 08:30da geldi. Diğer yolcuları da tek tek otellerinden toplayarak yola çıktık ve yolculuk başladı. Hanoi ile Ha Long Bay arası 176 km, yol yaklaşık 3,5 saat sürdü, 30 dakika da mola verdikten sonra 12:00 gibi tekneye binmek için limandaydık.

  12:30 gibi tekneye bindiğimizde masalarda bizi yemekler bekliyordu. 6 kişiye göre masalara yerleştirmişlerdi. Balık, roll on, pilav, haşlama sebze, yeşillik, çorba, meyve, fıstık. Kaseye çorbayla balık, pilav, sebzeleri koyup karıştırıp öyle yedik. Yemeğimiz bittiğinde Ha Long Bay’a  gelmiştik.

  Körfezin gezi keyfi

  Hava biraz kapalı ve serin olmasa manzarası çok daha güzel olacaktı. Ha Long Bay sahili 120 km ve yaklaşık 3000 adacıktan oluşuyor.

  Önce mağarayı ziyaret ettik. Körfezde yaklaşık 200 mağara varmış. Suyun altında ise binlercesi bulunuyormuş. Biz önce mağarayı gezdik, çok büyük ve güzel bir mağaraydı.

    

  Mağaradan çıktıktan sonra kanoyla adacıklar arasında gezecektik. Kano tur fiyatına dahildi. Ama bizimkiler fikir değiştirip, yerlilerin kullandığı bambu kayıklarla gezmek istediler. Kişi başı 50.000VND verdik.

  Biz de can yeleklerimizi takıp, onların kürek çektikleri kayıklara bindik. Bizi kıyı kıyı gezdirdiler, muhteşemdi.

  Saat 16:00 gibi tekneyle geri dönüşe geçtik. Dönüşten manzaralar.

  Araçlarımıza binip, uzun dönüş yolumuza geçtik, yine vietnam trafiği ve korna sesleriyle 20:30 civarı otelimize döndük. Dönüş yolunda yüklenme sınırları nasıl aşılır manzarasıyla bir motor. 

  Hayal gibi manzaralara sahip Ha Long Körfezi gezisine doyamadık diyebilirim, tekrar gelebilirsem ki çok istiyorum, konaklamalı gezmek isterim.

   

   

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: