Backwater tekne turu ile Güney Hindistan

  5 Comments

  Backwater tekne turu 

  Hindistan’ın güzeli Kerala eyaleti ve güzel şehri Kochi’nin ünlü Backwater tekne turu ile Güney Hindistan keyfi yapmak bile doğasına hayran olmak için yeterli. Fort Kochi’den başlayan ve kanallarda tekneyle dolaşarak yapılan geziyi KTDC (Kerala Turizmi Geliştirme Kurumu) düzenliyor, firmalar da bunu güzel bir şekilde pazarlıyorlar.

  Fort Kochi aslında kanalların olduğu adalar halinde bir şehir ve adalara geçişler köprüler vasıtasıyla oluyor. Karaların içine giren bu su kanalllarında yani backwaterslarda yabancı turistlerin çok rağbet ettiği tekne turları düzenleniyor.

  Bu tur ne kadar?

  Turun ücreti kişi başı 1000Rs. Bu ücrete, sizin otelinizden alınıp otelinize bırakılmanız, dar kanallarda kayık turu, oraya özel ağaçların olduğu orman, köy turu ve yerel öğle yemeği de dahil.

  Turun yapılışı

  Sabah 08:00-08:30 civarı minibüsle otelinizden alınıyorsunuz, diğer kişiler de aynı şekilde alınıyor ve tur başlıyor. Yaklaşık 1 saat kadar karayolundan gidiliyor. Şehrin güneyine doğru, backwater teknelerine bineceğiniz yere geliniyor. Artık burada minübüsten inip tekneye bineceğiniz yere gidiyorsunuz.

  Tekne tura katılan herkesin binmesiyle hareket ediyor, ama motor gücüyle değil, uzun bambu kamışların yardımıyla ve insan gücüyle gidiyorsunuz. Tekneyi itebilmek için kıyıya yakın yerlerden gidiliyor.

   

  Tekneye yön vermek için de bu uzun sopa kullanılıyor ve büyük bir güç sarfediliyor. Bazı yerlerde kanallar darlaşınca geçiş oldukça zorlaşıyor. 

  Yavaş yavaş çekilen kürekler gibi, suyun üzerinde yemyeşil bir doğanın içinde giderken sessizlik hakim oluyor, insanda adeta meditasyon etkisi yaratıyor. Ama fotoğraf çekmeden de duramıyorsunuz, çünkü manzara sizi çağırıyor. 

   

  Bu kanalların kenarında çok küçük evlerde yaşayanlar da var. Aslında ev bile değil, küçük baraka gibi bir şey. 

  Bir de normal evler var. Ailece yaşayanların, balıkçılık yapanların yaşadığı nehir kenarı evleri.

   

  Ulaşım küçük kayıklarla sağlanıyor, herşeylerini bu kayıklarla taşıyorlar. Günlük yaşamlarının bir parçası yani.

   

  Daha neler var?

  Turun bir bölümünde bir adaya çıkılıyor, normal bir ev ve yaşantısı gösteriliyor. bazı baharatlar tanıtılıyor, isteyene satış yapılıyor. 

   

  Hindistan cevizinin dış tüylerinden halat yapılışı gösteriliyor. Coconat ağacının filizlenmiş halini de ilk kez burada görünce çekeyim dedim.

  Sonra öğle yemeği için başka bir yere yanaşılıyor. Herşeyin içinde coconat olan, muz yaprağında tipik bir Kerala yemeği sunuluyor. Bunların arasında çorba, sebze, pilav, acılı sos ve en son ise bizim sütlaç gibi tatlı ve muz ikramında bulunuluyor.

  Yemekten sonra daha dar olan su kanallarına girileceği için küçük teknelere geçiliyor. Yine bunlara da bambu çubuklarla yön veriyorlar. 

   

  Artık ormandan başka birşey görmüyorsunuz. Orman ve gökyüzüyle beraber suya yansıması eşliğinde geziyorsunuz. Kuş sesleri ve sessizlik bir arada olan bir gezinti. Konuşurken bile farkında olmadan fısıltı halinde konuşuyorsunuz.

  Daha sonraki durakta yine bir köye çıkılıyor. Tarçın, karabiber, vanilya gibi baharatların evimize gelmeden önceki ham halleri gösteriliyor.

   

  Mesela, ağaca sarmalanmış vanilya…

  Daha sonra dönüşe geçiliyor. Dönüş yolunda hem yıkanan, hem de çamaşırlarını yıkayanlara rastlamanız çok doğal. Bütün gündelik işler suyun kenarında yapılıyor zaten.

   

  Son manzaralarla gezi bitiyor, araçlara biniliyor ve herkes alındığı gibi otellerine geri bırakılıyor.

   

   

   

                      

  5 Responses to “Backwater tekne turu ile Güney Hindistan”

  1. all. yollarınızı açık, sağlık ve mutluluklarınızı bol etsin. içlerinize sinsin. selam sevgi…..

   • Çooook teşekkür ederim, bütün bu güzel dilekleriniz fazlasıyla size gelsin, gönlünüzün güzelliği her daim mutluluk versin, sevgiler…

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: