Aslan kayası şehri Sigiriya

  9 Comments

  Aslan kayası şehri

  Sri Lanka’nın kültür üçgeni içinde yer alan şehir, Kuzey Matale bölgesinde bulunuyor. Sigiriya, aslan kayası anlamına geliyor. Kayalık, ama aynı zamanda da oldukça yeşil olan Sigiriya’nın her yeri adeta ormanlar içinde ve doğası bozulmamış. Halen vahşi bir bölge gibi olan şehir, ruhunuzu dinlendireceğiniz bir yer adeta.

  Özellikle sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde dolaşırken karşınıza iguana, maymun, fil gibi hayvanlar çıkabiliyor. Hatta ”Dikkat fil çıkabilir” diye yazmaları lazım, çünkü ihtimal dahilinde, ama daha çok her yerde maymunlar var.

  Nasıl gidilir?

  Colombo üzerinden Dambulla’ya tren ya da otobüsle gelip, sonrasında da tekrar aktarma yaparak otobüsle ya da tuktukla geçebilirsiniz. Dambulla – Sigiriya arası 17km civarında, otobüs 50 rupiye gidiyor. Eğer bizim rotamızdaki gibi Sri Lanka’nın doğusundan Trincomalee civarından geliyorsanız, tek alternatif otobüs olacaktır. Yaklaşık 100km yol yapılıyor, yine Dambulla üzerinden gidiliyor. Yaklaşık 4 saat süren yol ücreti 150rupi.

  Gezilecek yerler

  Sigiriya’da herkesin buraya uğramasına neden olan iki yer var. Birisi Sigiriya Kayası, diğeri ise Piturangala Kayası, her ikisine de tırmanmak gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta ikisi bir arada yapayım dedim. 

  Sigiriya Kayası

  Şehre adını da veren, lion rock diye bilinen aslan kayasına çıkmak için önce 30$ ödemeniz, sonra 30-40 dakika kadar tırmanmanız  gerekiyor. Aslan Kayası, aslında bir kale, bir saray kalıntısı ve sarayda kocaman bir aslan figürü olduğundan bu adı almış.

   

  Piturangala Kayası

  Lion Rock’dan 1-1,5 kilometre uzaklıktaki Pidurangala Kayasına gidiş yolu oldukça keyifli, yemyeşil olan Sigiriya’nın bu yolu da ağaçlıklı ve yemyeşil. Maymunların, havuzların olduğu yol, ki bunlar da timsah havuzları diye yazıyor, keyifle yürünüyor.

   

  Piturangala turistler arasında “ucuz kaya” diye tanımlanmış, çünkü Sigiriya 30$ iken burasının giriş ücreti 500LKR ve tabii ki biz de burayı kaçırmadık. Buraya çıkış da biraz meşakkatli ve tırmanmanız gerekiyor, ama çok zor değil, çocuklar, hatta yaşlılar bile çıkıyordu. Sonuna doğru biraz kayalar zorluyor o kadar.

   

  Sonunda yukarıdaki manzara ise muhteşem, bütün yorgunluğunuzu alıyor. Lion rock manzarası ise fantastik filmlerdeki görüntüler gibi adeta. Heryeri fotoğraflamak, hiçbir kareyi kaçırmamak istiyorsunuz. Akşam üzerine doğru çıktıysanız, güneşin batışının keyfini de yaşadıktan sonra aşağıya inin. 

    

  Biz de bu kadar emek verip buralara çıkmışken Atatürk’lü bayrağımızı burada da açalım dedik, güneşi de batırdık, öyle dönüşe geçtik.

   

  Piturangala manzarasını paylaştığım video.

  Güneş battıktan sonra iniş için karanlık oluyor, geç kalacaksanız iniş tehlikeli olur, o yüzden kafa feneri ya da telefonunuzun ışığı yetecek kadar şarjınız mutlaka olsun. Gelirken rahatça yürüdüğünüz o keyifli yolu, karanlıktan dolayı bu sefer tuktuklarla gitmeniz gerekiyor. Zaten hepsi çıkış yönünde bekliyorlar.

  Yarın yol Dambulla’ya doğru devam edecek.

   

   

   

   

   

   

   

   

  9 Responses to “Aslan kayası şehri Sigiriya”

  1. Wonderful article! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing. Gypsy Fleming Dasi

  2. Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was definitely informative. Your site is very useful. Thanks for sharing! Robinett Fax Lachlan

  3. I recently came accross your site and have been reading along. I thought I would leave my very first remark. Nice blog. I will keep visiting this site very often. Florinda Sullivan Tortosa

  4. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. Annabell Denis Kimmel

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: