Bidünya gezmece hayallerinin turunda

  10 Comments

  Başlangıç

  Herkesin hayalleri vardır ve gerçekleştirmek ister. Benim de 35 yıllık iş hayatım boyunca, genelde herkesin de yaşadığı gibi her yıllık izin sürecimde yaşadığım sıkıntılardan, arkasından nasıl bittiğini bile anlamadan biten tatillerden, tadı damağımızda kalarak döndüğümüz o yollardan, birgün canım ne zaman isterse, ne zaman sıkılırsam dönmek istemişimdir. Bu sürenin sınırı olmadan, sadece gidiş biletimi alıp, dönüşe istediğim yerden ve istediğim zaman karar vermek. Ne büyük bir lüks değil mi? Yıllarca çok severek dinlediğim şarkıdaki gibi ‘’one way ticket’’ diyebilmek.

  Aslında 2 sene önce kaba taslak tasarladığım bir plandı. Ama beklenmedik bir şekilde yaşadığım ve hayatımda bazı şeyleri ötelememek gerektiğini bana öğreten olay geçirdiğim trafik kazası oldu. Bazen kötü olaylar insanın hayatına daha hızlı yön vermesini sağlıyor. Kaza sonucu boyun kırığımın oluşması, boyudan aşağısının felç olma riski ve ölümden dönüş, uzun süren yoğun bakım ve hastane süreçleri, bu süreç sırasında bazı şeyleri uzun bir süre yapamama gibi sonunda sıkıntılı bir durum ve sağlığıma hiçbirsorun olmadan kavuşmam, işte benim büyük ikramiyem… Yani bana sunulan ikinci bir hayat… Ben de bunun hakkını vermek istiyorum.

  Yılbaşından sonra ayrılmayı düşündüğüm iş yerimden yaz ortasında ayrılmam gerekti. Artık gerçek bir emekli olarak serbesttim. Böylece biraz gecikmeli olarak, sadece gidiş biletimi alarak, ne kadar süreceğine yolda karar vereceğim yolculuğa çıkmak için hazırlanmaya başladım.

  İlk çalışmalar yapılıyor

  Nerelere ne zaman gidilir, neler yapılır gibi araştırma yaptım. Avrupa’da görmediğim çok az yer kaldığından önceliği Asya’ya ve görmediğim yerlere verdim. Avrupa, elinde bastonla bile gezebileceğin yerler, ama mesela Nepal’in dağları, köyleri öyle mi, değil. İlerde karavan hayalimi de gerçekleştirebilirsem Avrupa’yı karavanla gezerim umarım.

  Gittiğim yerlerde rahat gezmek için, yağmurların kesildiği mümkün olan kuru sezonların olduğu yerleri sıraladım. Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Hindistan’ın kuzeyini gezmiştim. Deprem olduğu için gidememiştim. Gidiş zamanım ekim – kasım gibi olacağından Nepal’le başlamaya karar verdim.  Hem dağlarda görüşün en net olduğu zamanlarmış. Himalayalara doğru trekking de yaparız, harika olur.

  Kasım başı gibi işlerimizi hallederek yola çıkabilecek durumdaydık. Eşim de emekli olunca benimle gelmeye karar vermişti. Biz iki emekli, biraz da birikimimizle ve maaşlarımızın yettiği kadar harcamalarımızı ayarlayarak, sırt çantalarımızla yola koyulmak için 09.11.2018 tarihli Katmandu uçak biletimizi aldık. Tek gidiş, one way ticket… Nepal vizemizi Katmandu havaalanında alacağız.

  Sırasıyla Aralık gibi Güney Hindistan, çünkü kuzey kesimini görmüştüm. Sri lanka, Maldivler, Kuzey Tayland ve Laos, Güney Tayland’da dalışlarımızı yapıp, Singapur, Malezya, Borneo Adası ve orada Sipadan’da yine dalış planladık gibi… Duruma göre geçişleri ayarlayacağız.

  Konaklama rezervasyonlarını, sadece Katmandu ve Pokhara kısmını tahminen günleri ayarlayarak ve ücretsiz iptalli olanlardan faydalanarak Booking com’dan yaptım. Çünkü Pokhara’dan Himalayalara doğru gidebildiğimiz kadarıyla trekking de yapacaktık ve o köyleri ,karlı dağları görmek istiyorduk.

  Hazırlıklar başlıyor

  Çok ülke ve uzun seyahat olduğundan, en önemlisi de sağlık başta geldiği için, eksik aşılarımızı tamamladık. Hepatit ve tetanoz aşılarımız zaten vardı, polio ve tifo aşılarımızı da olduk. Gideceğimiz yerleri kapsayan sağlık sigortamızı 6 aylık yaptırdık. Sonrasının kapsamı da değişiyor zaten. Yanımıza acil durumlar için ilaç ve malzeme tedarikinde de canım Yasocum destek verdi.

  Hem şehir, hem dağ, hem de deniz ortamı olacağından ona göre ihtiyaçlar koyuldu. Dolayısıyla özel gereksinimler de derken kısıtlı tutmamıza rağmen çantalar büyüdü. Kıyafetler de yolda bırakacağımız tarzda, giy ve at gibi de koyduk ama, kalınlar çok yer tuttu. Duruma göre bakacağız artık.

  Bu arada başka neler mi yapıldı?

  Gideceğimiz yerlerin bazılarında Tayland ve Borneo gibi, çok özel dalış noktaları olduğundan, dalışı öğrenip İbrice Dalış Merkezi’nden eğitim sonucunda 1 yıldız dalıcı olmuştuk zaten, dalış sayılarımızı artırıp eğitimimizi de alarak 2 yıldız dalıcı brövemizi de kendilerinden aldık. Ahmet Hocam artık birbirinize yetersiniz dedi, oleyyy….

  Gezdiğim yerlerde daha güzel fotoğraflar çekebilmek için fotoğrafçılık kursuna, fotoğraflarla oynayabilmek için photostop kursuna da gittim. Benim İngilizcem çok iyi değil, yolda gelişecek umarım. Eşimin hiç yok, o da İngilizce kursuna yazıldı, bir nebze temel kavramları öğrenip yolda devamını getirecek. Çoğu kişinin yaptığı gibi konuşa konuşa geliştireceğiz artık.

  Blog yazılarım, çekeceğim fotoğraflar ve videolar için de sosyal medyaya ihtiyaç olacağından, bidünyagezmece olarak instagram, Facebook ve YouTube hesapları da açıldı. Takip edenler ve benim için de kolay paylaşım yapabilmek adına.

  Tur boyunca ihtiyacımız olacakların alışverişleri yapıldı, tavsiyeler doğrultusunda eksiklerimizi de tamamladık. Bu konuda okuduğum gezgin bloglarının faydası yine büyük oldu. Yaşanmış tavsiyeler her zaman en iyisidir. Yanımıza kartlarımızı aldık ama mecbur olmadıkça kullanmayacağımız için birikmiş TL ile dolar aldık. Ama biz 6.40 civarı aldık, dolar düştü yine zarardayız, düşsün de tek zarar eden biz olalım yine.

  Uzun bir süre olmayacağımız için iptal ettirmemiz gereken abonelikler iptal edildi. Bazı abonelikler telefon, internet gibi, sözleşmeler gereği 180 gün donduruldu. Emanet edilecekler edildi, vedalaşılacak kişilerle görüşüldü, çantalar son halini aldı ve yola çıkmaya hazırız artık. Dubai aktarmalı olarak ilk durak Katmandu’ya gidiyoruz. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  10 Responses to “Bidünya gezmece hayallerinin turunda”

  1. Ne iyi yaptınız, inanıyorum çok güzel bir gezi olacak, yazılarında sizin gibi gezmek isteyenlere ışık tutacak gidemeyenlerde gitmiş gibi duygular yaşatacak.Fotoğraf ve deneyimlerinizi keyifle takip ediyorum yeni serüvenlerizde görüşmek üzere.Bidünyagezmeye devam sevgiler

  2. yollarınız açık, aydınlık, coşkulu olsun. bu bilgiler Bİ DÜNYA GEZMECE isimli romanınızın sermayesi oluyor. daha çok yazmalı.
   sevgiler,

  3. Ne harika siniz.Hemde cok yürekli.yolunuz acik olsun.
   Hamburg a yolunuz düserse bekleriz.

  4. Yolunuz açık sağlığınız ve keyfiniz yerinde olsun sevgili dostlarım.
   Sizin kadar cesur olamasak da yazılarınızı okumak güzel

  5. Merhaba, Emekliyim, karavanımı da aldım, bende sizin gibi gezmek istiyorum, yolunuz açık olsun, darısı bana ve benim gibi düşünenlere, sevgiyle kalın.

   • Emeklilik ve karavanınız hayırlı olsun. Uzak yerlerdeki gezmecelerimizi bitirince, en çok istediğim şey karavan almak ve onunla kalan yerleri, dünya kazan biz kepçe gezmek. Sevgiyle kalın, yolunuz açık olsun…

  Bir cevap yazın

  Translate »
  %d blogcu bunu beğendi: